Projektowanie i budowa domu jednorodzinnego – nie może zabraknąć basenu

Czyż większość z nas nie marzy o własnym domku? Móc wyjść rankiem na taras, zjeść tam śniadanie i cieszyć się ciszą i spokojem? Z pewnością takie myśli towarzyszą wielu z nas. Oczywiście dla części marzenie to pozostaje marzeniem na zawsze, ale część ludzi jak najbardziej takie plany realizuje.

Oczywistym faktem jest to, że budowa własnego domu to sporo pracy, sporo formalności no i oczywiście sporo pieniędzy. Z jakimi trendami możemy współcześnie się spotkać, jeśli chodzi o projektowanie domów jednorodzinnych? Współcześni ludzie raczej nastawiają się na domy wygodne, domy parterowe, w których nie będzie zbędnej przestrzeni. Nie wszyscy inwestorzy, ale na pewno spora część, zlecając wykonanie projektu własnego domu, nie myśli o przyszłych pokoleniach i zapewnieniu im mieszkania. I słusznie, gdyż jest to pewnego rodzaju strzał w ciemno, pochłaniający spore finanse. Jednym z elementów, który również można określić, jako charakterystyczny dla współczesnych domów, są baseny przydomowe czy też baseny ogrodowe. O tym elemencie oczywiście trzeba pomyśleć już w fazie projektowania.

Basen na naszej posesji

Bez wątpienia, bowiem basen na przydomowej posesji powinien zostać ujęty w projekcie, jako osobna budowla. Oczywiście, jeśli mówimy o basenie wolnostojącym, który możliwy jest do zakupienia i do złożenia to nie wymaga on żadnego zezwolenia, aczkolwiek, jeśli mówimy o pewnych trendach we współczesnej sztuce projektowania domów, to należy wskazać na baseny stanowiące osobne budowle ziemne. Niektórzy twierdzą, iż jeśli już budujemy własny dom, jeśli inwestujemy i tak spore pieniądze, to, dlaczego nie robić wszystkiego z pompą i nie pozwolić sobie na wszystkie zachcianki? Wszakże własny dom powinien być miejscem, w którym przede wszystkim odpoczywamy, w którym możemy pozwolić sobie na relaks i w którym po prostu czujemy się bardzo dobrze. Jednym z elementów, który zapewni nam odpowiednią dawkę relaksu jest właśnie basen. Pracownia projektowa, która wykonuje dla nas projekt domu, powinna oczywiście zostać poinformowana o naszych marzeniach, aby móc je ująć w projekcie. Jeśli będziemy chcieli dokonywać zmian w projekcie na etapie budowy domu, to z pewnością będzie to trudniejsze, a poza tym też będzie nas to więcej kosztowało. Zatem zanim przystąpimy do realizacji projektu naszego domu, powinniśmy dogłębnie przeanalizować wszystkie nasze potrzeby i oczywiście ująć je w owym projekcie.

Czy warto założyć basen, koło swego mieszkania?

Opinie na temat przydomowych basenów są oczywiście bardzo różne i znajdą się również tacy, którzy posiadanie własnego basenu uważają za zbytek. Wszakże oprócz przyjemności, którą można mieć z jego użytkowania, trzeba również wskazać na pewne obowiązki utrzymywania tego basenu w należytym stanie. Wszakże żeby móc korzystać z basenu, należy odpowiednio o niego dbać. Należy wymieniać wodę, czyścić basen, a to oczywiście jest dodatkowy obowiązek. Jako, że mówimy, zatem o podzielonych zdaniach na temat konieczności basenu przy własnym domu, trzeba również powiedzieć, że jego obecność na pewno nie jest konieczna mimo pewnych obowiązujących trendów. Jeśli ktoś ma ochotę na to, aby popływać sobie nie wychodząc poza swoją posesję, to oczywiście powinien realizować swoje marzenia, ale jeśli komuś nie zależy na tym, żeby mieć ten basen przy domu, a tym bardziej nie ma ochoty na obowiązki związane z utrzymywaniem basenu. Pozostaje nam jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Zaprojektowanie basenu to na pewno dodatkowy koszt w biurze projektowym. Poza tym jeszcze musimy dysponować odpowiednio dużą działką, aby mógł na niej znaleźć się ów basen. Wyraźnie, więc należy podkreślić, że chociaż mamy pewien trend związany z budowaniem basenu przy własnym domu, to jednak na pewno nie jest to żadną regułą i w wielu miejscach nie jest on po prostu konieczny. Wszakże w naszych miastach mamy coraz lepsze kąpieliska i jest ich coraz więcej. Własny basen pozostaje, więc nadal pewnego rodzaju luksusem, aczkolwiek na pewno nie w takim wymiarze jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu czy też nawet spoglądając kilkanaście lat wstecz.

 


 

 

Zalety posiadania basenu:

  • Indywidualna kąpiel
  • Ulga na gorące dni
  • Idealne miejsce na imprezę
  • Ciekawe miejsce do wypoczynku

 


 

 

Informacje zaczerpnięte od:

  • Budujemy dom
  • World od Pools – firma zajmująca się produkcją i montażem basenów ogrodowych oraz zadaszeń basenowych
  • Mbud24 – pracownia projektowa z Bydgoszczy oferująca indywidualne projekty domów

 

Leave a Comment