Projektowanie miasta – przestrzenie zielone i budynki użyteczności publicznej

Miasto jest żywym organizmem, który ciągle zmienia się i rozwija. Normą są nowoczesne osiedla mieszkalne z harmonijną i nowoczesną zabudową. Nikogo nie dziwią wielkie centra handlowe, które są właściwie miastem w mieści.

budynekJednak wydaję się ze to co jeszcze 100 lat temu było normą w dzisiejszych czasach jest ewenementem. Chodzi o projektowanie terenów zielonych . Te miejsca są prawdziwymi płucami miast. Pozawalają na wyciszenie się, ucieczkę od codziennego zgiełku i na choć krótki kontakt z naturą.

 

Płuca miasta

Co prawda inwestycja w tereny zielone czy też inne budynki użyteczności publicznej nie jest tak opłacalna z punktu czysto finansowego jak wybudowanie nowego wieżowca czy ogromnego centrum handlowego, ale znacząco podnoszą one komfort życia mieszkańców.

 

ławki parkoweŁawki parkowe

Ławki parkowe pozwalają na zdarzenie się wielu różnych światów, spotykają się ludzie którzy w innym miejscu i czasie nie mieliby szansy się poznać i zamienić choć kilku zdań. Przestrzeń publiczna scala i socjalizuje mieszkańców miasta. Sprawia, że stają się spójną społecznością, a nie zbiorowiskiem wyalienowanych jednostek.

 

Projektowanie

Biuro projektowe, które zamierza stworzyć projekt miejsca które będzie należało do przestrzeni publicznej musi pamiętać że to jest inwestycja na długie lata i park czy biblioteka ugoszczą w swoich podwojach wiele pokoleń mieszkańców.

Jak już wspominano powyżej przestrzeń publiczna jest bardzo potrzebna samo przegrzebywanie pośród przyrody uwrażliwia i sprawia, że stres związany z mieszkaniem w betonowej dżungli jest znacznie mniejszy.

Spotkanie w przestrzeni publicznej pozwala na pobudzenie kreatywności i na powstanie nowych, zaskakujących inicjatyw. Dzięki nim miasto tętni życiem i rozwija się. Posiada własną kulturę i sztukę. Co bardzo dobrze świadczy o jego mieszkańcach.

Tym samym tak barwne i szybko rozwijające się miejsce przyciąga do siebie nowe osoby. Nowych mieszkańców poszukujących jak najlepszego miejsca do życia, do zakładania własnego biznesu. A także przedsiębiorców, który w dobrym miejscu będą chcieli ulokować swój kapitał, tym samym stymulując nasze miasto do szybszego i bardziej efektywnego rozwoju…

Wiadomo, że kultura i rekreacja rzadko kiedy są opłacalne w wymierny sposób. Najczęściej miasto musi je po prostu dofinansowywać. Z drugiej strony taka też jest ich rola. Dawać odpoczynek i relaks mieszkańcom…

 

dom zieleńTreny zielone dzisiaj

W dzisiejszych nieco szalonych czasach bardzo brakuje nam terenów zielonych. Wydawać się może, że planiści w ferworze tworzenia swoich mega nowoczesnych projektach trochę o nich zapomnieli. A mieszkańcom wielkich miast bardzo ich brakuje. Jest to błąd dość trudny do naprawienia, ponieważ w prawie stu przypadkach na sto ścisłe centrum miasta jest zabudowane betonową dżunglą i bardzo trudne, praktycznie niemożliwe jest wykrojenie choć niewielkiej przestrzeni pod park, plac zabaw czy też inne miejsce użyteczności publicznej…

Należy jednak myśleć dalekowzrocznie, o przyszłych pokoleniach, które staną na tej ziemi za sto czy dwieście lat. Podziękują swoim przodkom za tak pięknie zaplanowaną przestrzeń miejską.

Co więcej drzewa zasadzone teraz staną się żywymi pomnikami naszych czasów, które przy odrobinie szczęścia i starannej troski przeżyją nas i nasze wnyki. Będą żywymi dowodami, że natura jest wieczna i mimo zintensyfikowanych wysiłków nie da się jej do końca ujarzmić…

Powiedzmy to głośno parki miejskie do kawałeczki naszego raju zachowanego w betonowej dżungli i trzeba o nie dbać ze szczególną starannością, bo to jeden z naszych największych skarbów…

 


 

domŹródła artykułu:

 


 

liśćElementy upiększania miasta:

  • projektowanie przestrzeni zielonych
  • renowacja zabytkowych budynków
  • projektowanie nowoczesnych budynków
  • tereny zielone wśród konstrukcji miejskich

 

Leave a Comment