Promienniki emitujące fale podczerwieni

Nie od dziś wiadomo jak ważną sprawą jest właściwe ogrzewanie naszych domów. Staramy się zawsze zapewniać maksymalny komfort cieplny w domach i dlatego instalujemy odpowiednie systemy grzewcze. Większość z Państwa zapewne posiada w swoim domu rozwiązania tradycyjne czyli oparte o podgrzewanie powietrza i następnie wprawianie go w ruch. Warto wiedzieć, że są również inne metody. 

Ogrzewanie promiennikami podczerwieni 

panele na podczerwieńPodczerwień jest nam znana głównie ze względu na elektronikę. Małe emitery fal podczerwieni znajdują się przykładowo w pilotach, których używamy do przełączania kanałów w naszym telewizorze. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że podczerwień może być używana również do ogrzewania. Urządzeniami, które nam to umożliwiają są nowoczesne panele na podczerwień. Sprzęt tego typu zasilany jest energią elektryczną, która niemalże w całości jest przetwarzana na energię cieplną emitowaną w postaci fal podczerwieni. Nowoczesne wersje promienników podczerwieni są w stanie wykorzystywać nawet do 90% energii. Początkowo promienniki podczerwieni stosowane były głównie w miejscach pracy. Różne zakłady produkcyjne inwestowały w takie rozwiązania ponieważ promiennik był w stanie skutecznie ogrzewać pracowników stojących przy taśmie produkcyjnej. Panele na podczerwień wyróżnia to, że nie są to urządzenia, które podgrzewają powietrze. Ciepło jest emitowane w postaci fali podczerwieni, która ogrzewa wszystko w pomieszczeniu. 

Od jakiegoś czasu promienniki podczerwieni są montowane również w naszych domach. Koszt związany z zainstalowaniem takich promienników w domu o powierzchni 30m2 będzie wynosiło około 3500zł. Jest to więc dość mały wydatek zważając na to ile najczęściej kosztuje zamontowanie tradycyjnych systemów grzewczych opartych o podgrzewanie powietrza.