Przewożenie antycznych mebli – przeprowadzka antyków

Niejednokrotnie przez lata gromadzimy w domu cenne przedmioty i staramy się, żeby z jednej strony były odpowiednio wyeksponowane, z drugiej natomiast chcemy je chronić niezależnie od tego, czy mają dużą wartość materialną, czy tylko są cenne dla nas ze względu ich pamiątkowy charakter.

 

przeprowadzkiPrzeprowadzka antyków

Zupełnie inaczej wygląda troska o antyki, gdy musimy zmienić miejsce zamieszkania. Nie ma znaczenia fakt, czy przeprowadzamy się na drugą ulicę, czy wyjeżdżamy do innego kraju. Antyczne meble musimy bardzo troskliwie zabezpieczyć, żeby chronić je przed uszkodzeniem.

 

Czym kierować się, zatrudniając firmę przewozową?

To bardzo trudne pytanie, które ma prawo budzić uzasadnione obawy. Uzasadnione z naszego punktu widzenia, ponieważ lękamy się, żeby nasz antyczny mebel na przykład etażerka po prababci nie ucierpiała w transporcie.

 

Czy nasze obawy naprawdę są słuszne?

Raczej nie.
Zaufajmy specjalistom i pozwólmy im na solidne i profesjonalne wykonanie przeprowadzki. Powinniśmy także mieć na uwadze to, żeby zatrudnieni w firmie przewozowej pracownicy mieli odpowiednią wiedzę dotyczącą przewożenia antyków, a jeszcze lepiej, żeby była to firma z tradycjami i dużym doświadczeniem zwłaszcza, jeśli chodzi o transport antycznych mebli.

Poszukując odpowiedniej firmy, warto także zorientować się, czy jej pracownicy zostali przeszkoleni i mają doświadczenie w zakresie pakowania, transportu oraz rozpakowywania mebli. Najlepiej zdecydować się na firmę, która świadczy kompleksowe usługi. Idealnym rozwiązaniem byłaby sytuacja, gdyby wybrana przez nas firma zajmowała się także przechowywaniem i magazynowaniem mebli.

Jest to bardzo ważne. Każdy, kto chociaż raz przeprowadzał się życiu, miał wyjątkowe szczęście, jeżeli sam przebieg procesu odbył się bez komplikacji. A co zrobić w sytuacji, gdy zajeżdżamy pod dom, a poprzedni właściciel jeszcze się nie wyprowadził, ba, zapomniał poinformować nas o tym. Nie sposób przecież koczować w samochodzie czy na ulicy. O ile my znajdziemy schronienie u najbliższej rodziny, o tyle trudno zabezpieczyć nasze antyki w takim położeniu.

 

antykiPrzed transportem

I tu dobrze byłoby pamiętać o tym, że wszystkie przewożone meble powinny zostać uprzednio skatalogowane, powiedzmy spisane, a co więcej ubezpieczone na czas transportu. Pamiętajmy i bądźmy przezorni. Ostrożności nigdy za dużo. Jeżeli dobrze poszukamy, to może zdarzyć się i tak, że natrafimy na firmę, która w swojej ofercie będzie świadczyła takie usługi. Starajmy się, żeby firma proponowała kompleksową obsługę transportu, ponieważ mamy większe szanse na to, że jeżeli sami zapomnimy o czymkolwiek, to profesjonaliści na pewno niczego nie przeoczą.

Antyczne meble mają szklane półeczki, szklane przesuwane szybki. Dlaczego o tym wspominamy? Chodzi przede wszystkim o to, że szanująca się firma przewozowa powinna mieć specjalne kartony do przewozu takich kruchych elementów i specjalne zabezpieczenia, które uchronią szkło przed stłuczeniem. Jeżeli wraz z meblami przewozimy na przykład porcelanę rosenthal, to tym bardziej będzie to miało kolosalne znaczenie.

Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących sposobu przewożenia antyków.
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z wartości naszych mebli. Dobrze byłoby więc, przed spakowaniem ich poprosić rzeczoznawcę o dokonanie wyceny przedmiotu. Nie zgadzajmy się przy tym na wycenę ogólną. Każda rzecz powinna być wyceniona pojedynczo. Wydaje się rzeczą oczywistą, że każdy mebel powinien być spakowany osobno, jednak pamiętajmy o tym, że należy tego dopilnować.

Bardzo istotne jest także to, w jaki sposób zabezpieczymy meble na czas transportu. W celu zadbania o jak największe ich bezpieczeństwo, powinniśmy zgromadzić rzeczy typu – kartonowe pudła w różnych kształtach i rozmiarach, taśma klejąca, folia bąbelkowa, wypełniacze styropianowe, papier do pakowania oraz markery (najlepiej czarne, ponieważ będą najbardziej widoczne), kiedy podpiszemy nimi kartony.

 


 

 

przeprowadzkaWięcej porad i informacji:

 


 

 

antykNie zapomnijmy również o wymontowaniu z mebli:

  • półek,
  • szuflad,
  • uchwytów,
  • szybek

oraz o zabezpieczeniu ich na czas transportu.

Najlepiej byłoby, gdyby zostały zapakowane osobno, zabezpieczone na przykład taśmą przed pogubieniem. Nie bójmy się zastosowania starych sprawdzonych sposobów. Wiele elementów możemy zabezpieczyć po prostu gazetami, jak robili to nasi dziadkowie i pradziadkowie. Wyjątkowo troskliwie powinny być przewożone lustra. Na opakowaniu wyraźnie należy zaznaczyć (umówionym symbolem), że w tej paczce jest bardzo krucha rzecz.

Leave a Comment