Radar prędkości- dlaczego jest potrzebny?

Mandaty za przekroczenie prędkości to chyba najpopularniejszy rodzaj kary za nieprawidłową jazdę w Polsce, a może nawet na świecie. Ludzie ciągle się gdzieś śpieszą, boją się, że się spóźnią. Spóźnienie to dla niektórych oznaka okazania braku szacunku osobie, z którą jest się umówionym. 

Radar – walka z przekraczaniem prędkości na drogach

radar prędkości sklepJakiś czas temu na skrzyżowaniach zaczęły pojawiać się wyświetlacze pokazujące prędkość, z jaką jadą kierowcy. Mają one dyscyplinować kierowców komunikatami tam wyświetlanymi, tj. “ZWOLNIJ!” czy uśmiechniętej „buźki” – w przypadku prawidłowej jazdy lub smutnej – w razie przekroczenia dozwolonej prędkości, czasem pojawia się tam także liczba punktów karnych za dane przekroczenie czy kwota mandatu, jaki kierowca by otrzymał, gdyby w danym momencie złapały go służby mundurowe mierzące prędkość za pomocą tradycyjnego urządzenia policyjnego do pomiaru prędkości. Inwestycja w tego typu wyświetlacze prędkości może mieć duży wpływ na zmniejszenie liczby wypadków. Jeśli tak by się stało, to wpłynęłyby na to głównie komunikaty pojawiające się na owych. Jeśli ktoś chciałby kupić radar prędkości sklep z tego typu asortymentem dedykowany jest określonym organom administracyjnym odpowiadającym za infrastrukturę i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nie można ich bowiem stawiać dla własnego użytku. Muszą być na to zgody określonych urzędów gminy właściwych dla miejsca, w którym sprzęt miałby być postawiony. Owe urządzenia mają zmniejszyć liczbę mandatów, ale przede wszystkim zwiększyć zarówno bezpieczeństwo na drogach, jak i kulturę jazdy w Polsce. Także wprowadzona stosunkowo niedawno konieczność przepuszczania pieszych, oczekujących na pasach wzniosła kulturę jazdy na wyższy poziom.

Radary prędkości kupowane są przez straż miejską oraz Inspekcję Transportu Drogowego, która przejęła te sprzęty i obowiązki z nimi związane od policji. Warto się do nich stosować, ponieważ nic to nie kosztuje, a budżet może wręcz ochronić. Ponadto zwiększa bezpieczeństwo kierowcy i jego otoczenia.