Rodzaje hal magazynowych

 

 

Wraz z uprzemysławianiem się miast rośnie liczba dużych marketów, fabryk i innych zakładów przemysłowych. Ich nieodłącznym elementem są magazyny w których składowane są różnego rodzaju produkty. Zależnie od potrzeb magazyny są różnej wielkości. Od ich wielkości zależy sposób w jaki zostały wybudowane.

Sposoby budowy magazynów

hale magazynoweMamy rożne podziały magazynów np. ze względu na materiały wykorzystane przy budowie. Obecnie hale magazynowe najczęściej budowane są w całości z prefabrykatów. Jest to najszybszy i dość tani sposób. Wystarczy zlecić wykonanie elementów odpowiedniej firmie, a później złożyć wszystko w całość. Najpopularniejsze są hale wykonane w całości ze stali. Gotowe elementy spawane są zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem w fabrykach. Wykorzystywana jest stal wysokiej jakości, charakteryzująca się dużą odpornością na warunki atmosferyczne takie jak zmiany temperatur, wilgoć oraz silne podmuchy wiatru. Drugim rodzajem są hale magazynowe wykonane z żelbetu o konstrukcji stalowej. Jest to droższy sposób, cała budowa trwa dłużej, ale ma to też swoje zalety. Hala wykonana z żelbetu jest trwalsza. Do tego lepiej zatrzymuje temperaturę, po nagrzaniu powietrza w środku dłużej zachowamy temperaturę z racji tego, że jest szczelniejsza. Ten sposób zazwyczaj wykorzystuje się do budowy hali wielko powierzchniowej na którą będą oddziaływać duże siły takie jak duża ilość śniegu zalegająca na dachu lub bardzo silne podmuchy wiatru.

Budowa dużej hali przemysłowej jest dość sporym przedsięwzięciem, generującym nie małe koszty. Budowa średniej wielkości magazynu to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego warto dobrze się zastanowić czego tak naprawdę potrzebujemy przed rozpoczęciem budowy żeby nasz budynek spełniał wszystkie potrzebne funkcje.