Rola szamponu w leczeniu łuszczycy

 

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry o przebiegu zapalnym. Jak dotąd nie wynaleziono skutecznego leku, który uczyniłby tę chorobę uleczalną, możliwe jest doprowadzenie do okresu remisji, kiedy objawy choroby nie występują. Łuszczyca jest chorobą mającą duży wpływ na samopoczucie i może powodować duży dyskomfort psychiczny.

Szampon przeciwko łuszczycy skóry głowy

szampon łuszczycaPrzyczyny zachorowań na łuszczycę nie są do końca znane. Głównymi czynnikami są uwarunkowania genetyczne, zaburzenia układu odpornościowego i niektóre czynniki środowiskowe, jak na przykład ciąża, stres, oraz stosowanie niektórych leków. Łuszczycowe zmiany na skórze powstają na skutek szybszego niż u osób zdrowych podziału komórek i skrócenia tego procesu z około miesiąca do kilku dni. Najczęściej łuszczyca występuje w okolicy łokci, kolan, a także na owłosionej części głowy. W przypadku pojawienia się zmian na głowie ważne jest, aby stosować odpowiedni szampon łuszczyca bowiem jest chorobą, w której odpowiednia pielęgnacja jest niezwykle ważna. Szampon przeciwko łuszczycy powinien być specjalistycznym preparatem pozbawionym parabenów, sztucznych aromatów i barwników oraz silnych detergentów, które mogłyby podrażnić zmienioną chorobowo skórę. Dobry szampon odbuduje warstwę hydrolipidową skóry, ukoi świąd i pieczenie, oraz znormalizuje procesy łuszczenia. Regularne stosowanie takiego szamponu złagodzi objawy choroby i zwiększy szansę na remisję.

W przypadku choroby takiej jak łuszczyca ważne jest działanie kompleksowe. Oprócz zażywania leków zaleconych przez lekarza i stosowania dermo kosmetyków chorzy powinni prowadzić higieniczny tryb życia, polegający między innymi na stosowaniu zbilansowanej diety, zminimalizowaniu stresów oraz unikaniu używek. Da to szansę na doprowadzenie do remisji choroby i maksymalne wydłużenie tego czasu.