Różne rodzaje produkowanego w Polsce oświetlenia – zarówno dla przemysłu jak i celów rozrywkowych

Dekoratorzy wnętrz twierdzą, że nic lepiej nie buduje charakteru wnętrza jak oświetlenie. Odpowiednio dobrane światło może budować głębię w pomieszczeniach, może je optycznie powiększać lub zakrywać jego mankamenty.

Najpiękniejsze lampy i żarówki zajmują coraz bardziej pokaźną część rynku – jak grzyby po deszczu wyrastają w ostatnich latach sklepy z elementami dekoracyjnymi oświetleniowymi. Piękne lampy, gotowe rozwiązania świetlne… Polacy masowo oświetlają swoje domy w dobrym stylu. Jeden żyrandol wiszący na środku salonu to już zamierzchłe czasy.

Oświetlenie w naszych domach powinno być zdrowe dla oczu, a także powinno spełniać swoją funkcję użytkową. Dlatego świetne są na przykład taśmy led z żarówkami instalowane w kuchniach, gdzie oprócz głównego lub bocznego źródła światła coraz częściej decydujemy się na doświetlanie blatu roboczego, na którym przygotowujemy posiłki. Ciekawe są również coraz bardziej wymyślne kształty lamp wiszących w salonach. Niekiedy to właśnie wisząca lampa w salonie odgrywa główną ozdobę pomieszczenia.

 

Oświetlenie na wesele

dj na weseleOświetlenie buduje nastrój nie tylko we wnętrzach domów mieszkalnych, ale jest także szczególnie istotne w przypadku sal, w których odbywają się eleganckie wesela. Jeśli nie będziemy mieć dobrego oświetlenia na weselu, wówczas bardzo trudno będzie nam sprawić, że nasza sala będzie wyglądała pięknie tylko i wyłącznie za pomocą dekoracji. Oświetlenie na wesele powinno być szczególnie zaplanowane. Można zainstalować wielką kulę oświetleniową nad parkietem dla tańczących, jednakże takie rozwiązanie jest lepsze na oświetlenie dyskoteki. Zwykle w taką kulę jest wyposażony dj na wesele. Zdecydowanie ciekawiej jest utworzenie prawdziwe spektaklu świetlnego, dzięki któremu sala weselna będzie wygląda świetnie.

Można wykorzystać w tym celu specjalne lampy LED, które są energooszczędne i nie męczą wzroku tak jak tradycyjne świetlówki lub kinkiety z gołymi żarówkami. Można zbudować świetlne iluminacje dekoracji, a także wprowadzić dekoracyjne oświetlenie ścian. Niektóre sale weselne wyglądają pięknie jeśli jedynym źródłem oświetlenia jest sufit. Wówczas instaluje się duże plafony oświetleniowe, które dają rozproszone źródło światła.

 

Oświetlenie przemysłowe

oświetlenie przemysłoweCałkowicie inną funkcję ma oświetlenie przemysłowe, czyli oświetlenie instalowane w zakładach pracy. Ludzie, którzy spędzają w pomieszczeniu osiem godzin dziennie muszą mieć wartościowe i niemeczące oczu źródło światła. Osoby odpowiedzialne za projektowanie wnętrz przemysłowych powinny zwrócić szczególną uwagę na to, aby zainstalować takie oświetlenie w fabrykach i halach, aby nie męczyło ono wzroku. Niestety doświadczenie pokazuje, że zakłady pracy mają takiego rodzaju oświetlenie, które generuje jak najmniejsze koszty i jest to jedyny czynnik wyboru odpowiednich żarówek dla przemysłu. Tymczasem ważne są nie tylko żarówki, ale także oprawy oświetleniowe.

Oświetlenie przemysłowe powinno być odporne na czynniki chemiczne, a także na brudzenie. Istnieją lampy samooczyszczające się, których osłony zbudowane są z takich materiałów, które nie przyciągają brudu ani kurzu. Jest to bardzo ważne w zakładach pracy, z których pomieszczenia są wysokie na kilka metrów i niemożliwe jest codziennie sięganie do lamp, aby je wyczyścić.

 

taśma ledOświetlenie do ogrodu

Oświetlenie do ogrodu powinno być przede wszystkim odporne na wilgoć oraz na niskie temperatury. Jeśli osłony lamp ogrodowych będą pękały pod wpływem mrozu, to będzie niebezpieczne dla domowników. Źródła światła w ogrodzie powinny być dobrze zabezpieczone – przepływ prądu nie może powodować spięć w instalacji elektrycznej. W takich miejscach świetnie sprawdzają się halogeny, a więc żarowe źródła światła. Można nimi oświetlać miejsca krótko odwiedzane.

Do miejsc, które trzeba naświetlać przez całą noc nadają się świetnie

  • świetlówki kompaktowe,
  • lampy wypełnione rtęcią,
  • lampy wypełnione sodą.

 


 

 

oświetlenieWięcej:

 


 

 

lampaCzasami także w ogrodach będą dobrze sprawdzały się lampy metal-halogenkowe. Pozwalają na niesamowitą oszczędność energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami.

 

Leave a Comment