Saperzy w prywatnych firmach

 

Mimo iż od czasu drugiej wojny światowej minęło niemal osiemdziesiąt lat, w dalszym ciągu można znaleźć pozostałości po starych posterunkach, magazynach i opuszczonych obiektach wojskowych. Czasem są one ulokowane w miejscach odosobnionych, a czasem może się zdarzyć, iż zostaną znalezione nagle, w samym środku miasta.

Prywatna firma saperska

firmy saperskieNajczęściej takie pozostałości nie stwarzają zagrożenia większego niż jakiekolwiek inne opuszczone budowle. Rzadko, ale zdarza się również, że w owych pozostałościach w dalszym ciągu znajdować się mogą materiały wybuchowe i broń, która po kilkudziesięciu latach może stwarzać realne zagrożenie dla każdego, kto owe ruiny odnalazł. W wypadku gdy tego typu obiekty znajdują się w pobliżu jednostki wojskowej, czy w dużym mieście, zazwyczaj reakcja wojskowych i policyjnych saperów bywa niemal natychmiastowa. Gdy jednak nie ma takiej możliwości, rozminowywaniem takich obiektów zajmują się prywatne firmy saperskie. Firmy takie najczęściej prowadzone są przez byłych wojskowych lub policyjnych ekspertów od materiałów wybuchowych, i od służby mundurowej różnią się jedynie organizacją i cywilną strukturą. Najczęściej, firmy saperskie posiadają wszelki sprzęt, nierzadko przewyższający urządzenia wojskowe, potrzebny do bezpiecznego wykrywania i utylizacji niewybuchów, jak również dysponuje pojazdami przeznaczonymi do ich transportu w bezpieczne miejsce.

Pojazdy takie są dodatkowo opancerzone od wewnątrz w taki sposób, by bezpiecznie można było w nich zdetonować ładunek burzący dużej mocy, jeśli takowy okazałby się zbyt niebezpieczny do transportu. Często też firmy owe dysponują zaawansowanym sprzętem elektronicznym, pozwalającym zdalnie rozbroić ładunki wybuchowe bez narażenia zdrowia i życia pracowników i osób postronnych.