Skąd pochodzą brytyjskie koty?

Kot domowy jest potomkiem żbika (Felis silvestris). Uważa się, że pierwsze koty, w tym brytyjskie koty, zostały przywiezione do Wielkiej Brytanii przez Rzymian, którzy wykorzystywali je do łapania szkodników niszczących zapasy żywności na farmach i w miastach. Rzymianie wprowadzili do Wielkiej Brytanii wiele nowych gatunków zwierząt, w tym psy, konie, bydło i owce.

Więcej informacji o kotach brytyjskich

brytyjskie kotyKoty zostały po raz pierwszy udomowione w Egipcie około 4 000 lat temu. Egipcjanie hodowali je do polowań i zwalczania szkodników, zwłaszcza szczurów i myszy. Koty były często trzymane jako zwierzęta domowe przez egipskich urzędników i kapłanów. Ceniono je również za poczucie towarzystwa i zdolność do ochrony domów przed szkodnikami. Wraz z rozwojem szlaków handlowych w Europie i Azji ludzie przenosili koty z jednego miejsca na drugie, co przyczyniło się do ich rozpowszechnienia na całym świecie. W XVI wieku, kiedy wielu Brytyjczyków zaczęło hodować koty w celu zwalczania szkodników, w całej Anglii i Szkocji wyhodowano wiele różnych typów kotów. W XVIII wieku wśród miłośników kotów i hodowców rozpoczął się ruch w kierunku ujednolicenia. Niektóre rasy stały się bardziej popularne niż inne, podczas gdy inne całkowicie zniknęły. Jedną z najpopularniejszych ras był kot syjamski, który został przywieziony do Wielkiej Brytanii przez angielskiego dyplomatę, który odwiedził Tajlandię w 1884 roku i zabrał kilka z tych kotów ze sobą do domu jako zwierzęta domowe. Dziś to brytyjskie koty cieszą się największą popularnością.

Koty, w tym brytyjskie koty, były popularnymi zwierzętami domowymi w średniowieczu w Wielkiej Brytanii, ale po tym czasie były trzymane głównie w celu zwalczania szkodników. Dopiero w XIX wieku koty stały się ponownie popularnymi zwierzętami domowymi.