Sposoby na wykończenie wnętrza łazienki w małym mieszkaniu

Małe mieszkanie to dość wymagająca przestrzeń. Stwarza nieco więcej problemu z wystrojem niż mieszkanie większych rozmiarów. Przeważnie jednak efekt końcowy jest przez to bardziej przemyślany, a co za tym idzie ciekawszy. Łazienka jest z kolei takim miejscem, gdzie pewne elementy są konieczne i jeżeli masz do dyspozycji klaustrofobiczne pomieszczenie to bardzo trudno sprawić, aby wszystkie się tam zmieściły. Załóżmy jednak, że miejsce to jest akurat takie, aby było tam wszystko, czego potrzebujesz. Ów artykuł może cię zainspirować, aby wykończyć twoją niewielką łazienkę w ciekawym stylu.

Nie wanny, a kabiny prysznicowe

architekt wnętrzNa początek trzeba podkreślić, aby w małych łazienkach decydować się raczej na prysznice, a nie na wanny. Ta druga potrafi nieraz zająć większą część łazienki, a potem nie ma gdzie się poruszać. Niestety, nie wszystko można mieć od razu. Jeśli metraż jest niewielki, to nie wpychaj tam na siłę jacuzzi, bo nie będzie ona ani ładna, ani funkcjonalna. Prawda jest taka, że kąpieli z bąbelkami, której tak bardzo ci szkoda i tak nie zażywałabyś tak często jak ci się wydaje. Zdecydowanie na co dzień lepiej sprawdza się prysznic. Będziesz miała więcej miejsca, odciążysz przestrzeń i możesz ją wówczas ciekawie zagospodarować.

Wykończenie mieszkań – pomijane miejsca

architekt wnętrzOkazuje się, że przy wykończeniach nieraz pomija się pewne pomieszczenia. Kiedy nie ma pieniędzy na dokończenie od razu remontu całego domu, to często odkłada się na później na przykład upiększenie łazienki. Problem pojawia się wtedy, kiedy to później nigdy nie nadchodzi i wówczas korzystanie z łazienki kojarzy się z czymś nieprzyjemnym. Udowodniono bowiem, że wygląd pomieszczeń, w których się znajdujemy ma na nas konkretny wpływ. Już sam kolor kafelków konotuje jakieś skojarzenia w naszych głowach. Tymczasem nie trzeba od razu robić wielkich wykończeń. Czasami wystarczą naprawdę drobiazgi, które nie muszą kosztować fortuny. Elementy mogące upiększyć wnętrze łazienki:

 • roślina doniczkowa
 • lacobel
 • odmalowanie starej szafki
 • jakiś poster na ścianie
 • ładna lampa
 • dobrane kolory akcesoriów, np. butelki na mydło, kubka na szczoteczki itp.

Jak widzisz, sposoby są różne i odpowiednie dla zróżnicowanych domowych budżetów. Czasami naprawdę wystarczy od czasu do czasu zmienić kilka drobnych elementów, aby niewielka łazienka zajaśniała nowym blaskiem. Poza wymienionymi można także kupić nowe lustra z ramami w ciekawych kształtach i kolorach. Duży wybór oferuje producent luster z Częstochowy. Możesz się rozejrzeć i kupić interesujące przez Internet. Oczywiście, w każdym mieście są na pewno także mniejsze sklepiki z rzeczami do łazienki.

Prace wykończeniowe, czyli o tym, co małe a cieszy

architekt wnętrzW zależności od budżetu przemyśl odpowiednią koncepcję dla swojej łazienki. Warto zainspirować się projektami dostępnymi w Internecie, zobaczyć, co jest modne i przerobić to na własne potrzeby. Pamiętajmy, że ograniczają nas rozmiary pomieszczenia. Konieczne jest, aby je przed wszelkimi zmianami dobrze wymierzyć. Kiedy już znasz wymiary, to nie staraj się na siłę upychać w łazience jak najwięcej. Zadbaj, aby były tam niezbędne sprzęty, takie jak:

 • prysznic
 • toaleta
 • szafki łazienkowe
 • lustro
 • często pralka.

W zasadzie pozostałe elementy są fakultatywne albo są akcesoriami, które każdy dobiera według uznania. Wykończenia wnętrz to właśnie to, co dodajesz do przestrzeni od siebie. Jeśli dobrze rozplanowałaś, gdzie mają stać które urządzenia, pora na twoją dekoracyjną inwencję. Ciekawym trendem jest na przykład to, że teraz wiele ścian wykańczanych jest nie kafelkami, a drewnem, tapetą czy kamieniem. Warto to przemyśleć i stworzyć unikatowe miejsce. Mi bardzo spodobał się wystrój drewniany w jednym z hoteli w Warszawie. Ciemne drewno w połączeniu z jasnym blatem umywalki bardzo ciekawie się prezentuje. Nie przekonuje mnie natomiast tapeta w łazience, ale może tobie się spodoba.


Tekst powstał przy pomocy:


Krótkie podsumowanie tematu:

Małe mieszkanie to trochę więcej problemów z urządzeniem i wykończeniem. Niemniej jednak często z długich prób zrobienia z małego pomieszczenia czegoś ciekawego, wychodzą prawdziwe cuda.

Leave a Comment