Sposoby na zabezpieczenie konstrukcji stalowych

Budując konstrukcje stalowe należy pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu, tak aby służyć one mogły przez wiele lat. Także podczas użytkowania należy pamiętać o konserwacji takich elementów oraz o ich pielęgnacji, aby nie uległy one awarii.

Jak zabezpieczyć konstrukcję stalową?

zabezpieczenia konstrukcji stalowejKonstrukcje stalowe ulegają przede wszystkim korozji, dlatego budując obiekt z konstrukcji stalowej, należy pamiętać o zabezpieczeniu jej przed tą szkodą. W tym celu bardzo często stosuje się malowanie antykorozyjne konstrukcji stalowych. Takie zabezpieczenie można wykonać takimi farbami, jak:

 • farby akrylowe,
 • farby poliuretanowe,
 • farby alkidowe,
 • farby epoksydowe.

Korozja powstaje pod wpływem między innymi procesów chemicznych, jakie zachodzą w takiej konstrukcji stalowej w połączeniu ze środowiskiem naturalnym. Dobierając farbę oraz jej grubość warstwy należy zawsze kierować się warunkami środowiska naturalnego, gdzie zbudowany jest obiekt stalowy. Istnieją także inne zabezpieczenia konstrukcji stalowej i także przed innymi czynnikami, jak chociażby przed pożarem. W tym celu konstrukcję stalową maluje się specjalną farba ognioochronną. Podczas takiego malowania wykonuje się trzy warstw. Najpierw podkład na konstrukcji czyli farbę gruntową, następnie maluje się podstawą dla farby zasadniczej, a na niej maluje się farbę nawierzchniową, która jest najważniejsza.

Odbojnice elastyczne – czuli jak zabezpieczyć elementy konstrukcji

Odbojnice elastycznePodczas użytkowania obiektu wybudowanego w konstrukcji stalowej, może także dojść do wielu naruszeń konstrukcji. Wiele z takich stalowych obiektów to hale magazynowe lub przemysłowe, a wiadomo, często w takich miejscach korzysta się z wielu maszyn pomocniczych, które mogą czasem ulec kolizji z elementem konstrukcyjnym. Jednak można te elementy odpowiednio zabezpieczyć. Jednym z produktów, które można zamontować w halach stalowych są odbojnice elastyczne. Dzięki nim konstrukcje narożne, szczególnie ścian, nie zostaną uszkodzone. Takie odbojnice elastyczne wykonuje się między innymi z:

 • pianki,
 • kauczuku.

Oprócz odbojnic dobrym pomysłem także będą profile ochronne. Wszystkie te elementy są pokryte kolorami, które bardzo dobrze widać z daleka. Także wielu halach montuje się lustra przemysłowe, które ułatwiają pracę, osobom, poruszającym się między innymi na wózkach widłowych, dzięki temu, widzą, co dzieje się w trudno widocznych miejscach i czy czasem nie zderza się z innym wózkiem lub inną maszyna.

Kiedy wykonuje się piaskowanie?

piaskowanieGdy konstrukcja ulegnie zabrudzeniu lub pojawi się na niej rdza, to można ją oczyścić stosując na przykład piaskowanie. Na śląsku istnieje firma, która specjalizuje się w czyszczeniu ta metodą całych konstrukcji stalowych. Piaskowanie jest metodą, która polega na czyszczeniu elementów wykonywanych ze stali piaskiem, który poprzez natrysk wydobywa się pod specjalnym ciśnieniem. Oprócz piasku, podczas tej metody korzystać można z:

 • szkła,
 • żwiru,
 • suchy lód,
 • śrut,
 • metal.

Podczas piaskowania każdy pracownik musi mieć ubrany specjalny strój, a poza tym musi mieć doprowadzony dopływ świeżego powietrza, gdyż wdychania pyły może doprowadzić nawet do pylicy. Często na mniejszych elementach, po wykonaniu piaskowania wykonuje się malowanie proszkowe. Na śląsku bez problemu znajdziemy zakład, który dla nas wykona tę usługę. Dzięki malowaniu proszkowemu, elementy stalowe są odporne między innymi na korozję, ale także na inne niekorzystne warunki atmosferyczne, a także na uszkodzenia mechaniczne.


Więcej można znaleźć na:

 • Blueflamesteel.com – wykonywanie zabezpieczeń konstrukcji stalowych
 • Muratorplus.pl – serwis budowlany dla profesjonalistów
 • Safetypadlocks.eu – skelp oferujuący artykuły BHP
 • Alpinjet.pl – firma zajmująca się czyszczeniem np. metoda piaskowania

Podsumowanie:

Konstrukcje stalowe powinny być odpowiednio zabezpieczone, przede wszystkim przed korozją,m na która szczególnie są narażone. Ale także takie obiekty powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi lub innymi, na które są narażone podczas swojej pracy. 

Leave a Comment