Sprzęt niezbędny przy monitorowaniu maszyn

 

Osoby pracujące w przemyśle wiedzą jak ważne jest odpowiednie kontrolowanie stanu maszyn, aby uniknąć awarii i problemów, jakie może spowodować ich nieprawidłowe działanie. Aktualnie na rynku można znaleźć wiele urządzeń, które mają pomóc w odpowiednim funkcjonowaniu maszyn. Jakie to urządzenia?

Urządzenia do kontrolowania funkcjonowania maszyn

akcelerometr przemysłowyJednym z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych urządzeń do monitorowania stanu maszyn jest akcelerometr przemysłowy. Jest to sprzęt, który ma służyć do wyłapywania drgań i na ich podstawie ocenianiu czy z maszyną coś się dzieje. Akcelerometry przemysłowe wykorzystywane są w różnych sektorach pracy – od morskiego i papierniczego, po farmaceutyczny i motoryzacyjny. W zależności od tego do jakiej maszyny mają zostać przeznaczone, przy wyborze należy kierować się kilkoma parametrami. Czujniki, które przeznaczone są do monitorowania maszyn znajdujących się na terenie o wysokiej wilgotności powinny mieć duży stopień ochrony IPXX, a te stosowane w przemyśle węglowym powinny posiadać specjalny certyfikat. Aktualnie na rynku dostępne są także czujniki, które są wykorzystywane do monitorowania wibracji, które trudniejsze są do wykrycia przez łożyska. Producenci akcelerometrów rozróżniają urządzenia o parametrach, które sprawdzą się najlepiej w konkretnych sytuacjach, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi akcelerometrami dostępnymi w sklepach.

Istnieją dwa kategorie akcelerometrów – AC i 4..20mA. Każde z nich są używane w różnych sytuacjach. Te pierwsze częściej używane są w maszynach, które są bardziej skomplikowane. Idealnym przykładem są turbiny. Z kolei czujniki 4..20mA stosowane są w maszynach o zdecydowanie niższych wartościach. Warto wiedzieć o tym przy wyborze akcelerometrów.