Sztuka w formie pokazów iluzjonistycznych

Dla wielu ludzi, pokazy iluzji są bardzo prostą sztuką, która głównie opiera się na prostych sztuczkach manipulacyjnych. Na podstawowym poziomie, iluzja jest prosta, aczkolwiek najlepsi iluzjoniści poświęcają wiele lat nauki, aby wykonać swój pokaz w jak najbardziej widowiskowy sposób.

Dlaczego pokazy iluzjonistyczne są sztuką?

pokaz iluzjiMoim zdaniem, pokazy iluzjonistyczne są sztuką ze względu na ciągłą możliwość ich rozwoju. Sztuka opiera się na tym, by przekazać swoje myśli w pewnej formie. Za pomocą iluzji, czyli wywołaniu na widzu wrażenia, że wykonywana czynność jest sprzeczna z prawami fizyki, możemy wywrzeć na innych nie tylko emocje, ale również skłonić do myślenia. Dlatego właśnie iluzja nie jest tylko i wyłącznie pustą rozrywką. Najstarszy pokaz iluzji nie zawierał w sobie iluzjonisty, lecz iluzje były pokazywane w inny sposób – za pomocą rzeźb czy obrazów, które za pomocą kilku sztuczek związanych z perspektywą czy też odcieniami koloru, potrafiły przechytrzyć nasz mózg. Obecnie, pokaz iluzji często kojarzony jest ze zwykłą rozrywką, a zapominamy o aspekcie sztuki w tym zawodzie. Wiele artystów stara się wymyślać co raz to nowe sposoby na przedstawienie czegoś ciekawego i zachwycić widza czymś więcej niż stare, karciane sztuczki czy wyciągnięcie królika z kapelusza. Iluzja to sztuka, ponieważ liczba sposobów, w jaki sposób można oszukać nasze umysły, by stworzyć wrażenie łamania fizyki jest nieograniczona i każdy iluzjonista, może stworzyć coś na swój sposób oryginalnego.

Właśnie dlatego uważam, że pokazy iluzjonistyczne możemy spokojnie uznać za jedną z form sztuki. Nie tylko ze względu na wieloletnie poświęcenie artystów, ale również głównie dlatego, że sam spektakl może nieść ze sobą wiele emocji oraz nauczyć nas patrzeć na rzeczy z innej perspektywy.