Uniwersalne obuwie wojskowe

 

Dobieranie sprzętu było w naszej jednostce bardzo problemowe, biorąc pod uwagę częstą zmianę rejonu działań. Przede wszystkim, najczęściej przewijającym się dylematem był wybór odpowiedniego obuwia. Nieraz zdarzało się że musieliśmy spędzić naprawdę dużo czasu, zanim znaleźliśmy odpowiedni model buta do aktualnie prowadzonych działań.

Obuwie militarne na każdy teren

Buty wojskoweMimo wielu różnych odmian obuwia terenowego, będących obecnie w sprzedaży, bardzo trudno było wybrać jeden konkretny model od danego producenta, gdyż większość butów przeznaczona była do konkretnych zadań, do miasta lub do działań w trudnym terenie. Mimo to, przy odrobinie wysiłku można było znaleźć również bardziej uniwersalne buty wojskowe, być może nie posiadające wszystkich cech wyspecjalizowanych odmian, ale za to nadających się na każdy teren i w każdym sprawdzających się równie dobrze. Głównie było to obuwie dość ciężkie, pozwalające na stabilne i pewne chodzenie po nierównym czy grząskim terenie, a głębokie profilowanie podeszwy zapobiegało utracie równowagi na mokrych powierzchniach. W zależności od producenta, buty te mogły mieć zarówno stalowe wkładki ochronne, jak i skorupy z tworzywa sztucznego i obie wersje tak samo dobrze osłaniały nogi przed obrażeniami, choć wersje z tworzywa były o wiele lżejsze, jednak nieco mniej wytrzymałe. Uniwersalne buty były cieńsze niż terenowe odmiany i często nie posiadały warstwy termoaktywnej która nie sprawdzała się za dobrze w niskich temperaturach.

Były za to dodatkowo uszczelnione i całkowicie wodoodporne, co przydawało się bardzo często podczas aktywnej pracy. Koniec końców, dobór modelu zależał wyłącznie od użytkownika, gdyż niektórzy preferowali buty przeznaczone pod jeden konkretny teren, podczas gdy inni używali jednej pary w każdym miejscu.