Usługi ogrodnicze, czyli budowa wspaniałego ogrodu przy pomocy dźwigu

Gdy już skończymy wszystkie prace budowlane, przychodzi czas na to, aby pomyśleć o ogrodzie. Otoczenie wokół domu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, to doskonałe miejsce do wypoczynku i spotkań ze znajomymi. Decydując się na samodzielne wykonanie ogrodu, w pierwszej kolejności trzeba oczyścić teren, czyli usunąć chwasty i śmieci. A pozostały po budowie gruz można wykorzystać do stworzenia skalników.

Stworzenie ogrodu jak marzenie wymaga maszyn takich jak kaparka czy nawet dźwig

ogródPamiętajmy, żeby dokładnie zaplanować wszystkie prace, ogród musi być dopasowany do otoczenia i domu, warto zastanowić się również nad elementami małej architektury oraz wstępnie oszacować koszty inwestycji. Musimy podjąć decyzję jaki efekt chcemy osiągnąć. Niestety im więcej pożądamy tym więcej musimy zapłacić. Jeśli wystarczy nam mały skalniak to może się udać całkiem tanio, ale jeśli chcemy ogromną instalację fontann to musimy skorzystać nawet z usług dźwigiem, nie wspominając o usługach koparko ładowarką czy innych pracach ziemnych.

Kształtowanie terenu przy pomocy koparko ładowarki – ziemia ogrodowa

Od jakości ziemi ogrodowej będzie zależeć kondycja posadzonych roślin. Gleba ma kluczowy wpływ na ostateczny wygląd naszego ogrodu, dlatego przed posadzeniem czegokolwiek należy odpowiednio przygotować podłoże. Większość gatunków roślin będzie potrzebować żyznej, wilgotnej ziemi zawierającej próchnicę. Przygotowanie odpowiedniego podłoża możemy osiągnąć na dwa sposoby:

  1. prace ziemneTani – Zaczynamy od usuwania zanieczyszczeń i chwastów, następnie ziemię trzeba zaorać. Jakość ziemi sprawdzimy wykonując prosty test – bierzemy garść ziemi, jeżeli po otworzeniu dłoni ziemia się rozsypuje oznacza to, że jest za bardzo piaszczysta, jeżeli zbija się w grudy to najprawdopodobniej jest zbyt gliniasta. W takich warunkach rośliny nie będą dobrze rosnąć, dlatego należy nawieść żyzną glebę i zaopatrzyć ją w potrzebne składniki odżywcze. Gleba zbyt piaszczysta będzie potrzebować próchnicy, jej kondycję poprawi zwykły obornik, w ten sposób dostarczymy jej więcej wody oraz substancji odżywczych. Gleba gliniasta ma to do siebie, że nie przepuszcza wody, a wyschnięta zbija się w twardą skorupę, aby temu zapobiec należy dodać trochę żwiru, gruboziarnistego piasku i kompostu, w celu dostarczenia ziemi składników odżywczych.
  2. usługi koparko ładowarkąDroższy – zamawiamy usługi koparko ładowarką i gdy już mam plan, projekt naszego ogrodu, wiemy gdzie posadzimy kwiatki i rośliny. To właśnie tam wybieramy ziemie, w zależności od naszych potrzeb i możliwości finansowych ziemię możemy wybrać od 25 cm do nawet 0,5 metra. Ale oczywiście to nie koniec, gdy już mamy wykopane miejsca pod rośliny to musimy wsypać ziemię ogrodową i teraz najważniejsze pamiętajmy co chcemy sadzić, bowiem iglaki potrzebują innej ziemi niż kwiaty czy rośliny liściaste.

Jeżeli decydujemy się na wykonanie skalników, pamiętajmy o odpowiednim podkładzie, która ma za zadanie stabilizować skarpę. Może posłużyć do tego żwir lub guz pozostały po budowie. Usypywanie zaczynamy od wykopania dołu o głębokości 30 cm, tam umieszczamy nasz podkład – jego kształt powinien odpowiadać kształtowi skarpy, którą chcemy wykonać.

Profesjonalne usługi ogrodnicze – czy warto?

projektProjektowanie i wykonanie przydomowego ogrodu wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Wymaga wiedzy, doświadczenia oraz dużo wysiłku. Każda roślina będzie mieć inne wymagania dotyczące nasłonecznienia oraz rodzaju i odczynu gleby. Aby nasz ogród mógł zachwycać przez cały rok pomoc architekta krajobrazu będzie niezbędna.
Dzięki niemu będziemy mieć gwarancję, że ogród zależnie od pory roku będzie się zmieniał i zachwycał. Fachowiec zadba również o odpowiednią ergonomię zielonego terenu. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale oprócz roślin bardzo istotnym zagadnieniem są odpowiedniej wielkości ścieżki, chodniki, które powinny wytyczać bezpieczną i praktyczną drogę do każdej części domu. Ogród powinien tworzyć spójną , kompozycję, nie zawsze uda nam się taką stworzyć decydując się na samodzielne projektowanie. Choćby dlatego, że nie zawsze pamiętamy, że o odpowiednim posadzeniu roślin – szkodniki przyciągane przez jedną roślinę mogą być zabójcze dla innych.

Ergonomia – układanie kostki brukowej

kostaka brukowaOprócz pięknego ogrodu ważnym elementem podczas kształtowania otoczenia domu będą ścieżki komunikacyjne oraz podjazd, które najczęściej wykonuje się z kostki brukowej. To bardzo trwały i estetyczny materiał, dużą zaletą takiego rozwiązania jest duży wybór kolorów, dzięki temu można stworzyć bardzo ciekawą, oryginalną aranżację. Doskonale sprawdzi się zarówno do utworzenia ogrodowych alejek, chodników, wejścia do domu, jak i podjazdów.
Kostkę brukową można układać na dowolnej powierzchni, przy czym warto pamiętać o wykonaniu spływu, który będzie pomocny w szybkim odprowadzeniu wody. Przed przystąpieniem do układania kostki trzeba będzie dopasować je do sposobu użytkowania. Jeżeli ma służyć nam jako podjazd, musi by odpowiednio trwała oraz odporna na ścieranie i obciążenia. W tym wypadku powinniśmy wybrać materiał o wytrzymałości na ściskanie minimum 35 MPa.


 

Informacje pochodzą z:


 

Dodatki do ogrodu, czyli grile ogrodowe, fontanny, oczka wodne a nawet figury ogrodowe

usługi dźwigowePisaliśmy, że przy tworzeniu ogrodu oprócz koparko ładowarki może być niezbędny dźwig. Choć w większości wypadków tak naprawdę wystarczy ciężarówka z dźwigiem, to w niektórych przypadkach, kiedy nie chcemy aby ciężki sprzęt wjeżdżał na posesję, bo może się nie zmieścić lub też może nam poniszczyć już przygotowany ogród to wtedy możemy skorzystać z profesjonalnej usługi dźwigiem. Dzięki długiemu ramieniowi postawi fontannę lub inne wielkogabarytowe przedmioty do naszego ogrodu z pobliskiej drogi.
Tak więc gdy chcemy dużą fontannę, większe oczko wodne, może nawet basen ogrodowy to usługi koparko ładowarką i dźwigiem są niezastąpione. Oczywiście jak wystarczy nam grill ogrodowy modułowy z betonu czy małe posągi to nie musimy korzystać ze specjalnego sprzętu i sami sobie poradzimy.

Leave a Comment