W co powinien być wyposażony motocyklista?

Temat wyposażenia i ubioru motocyklistów jest obszerny. Odpowiednia odzież dla motocyklistów to ważny temat. Przede wszystkim zabezpiecza ciało podczas upadku, chroni przed zimnem, wilgocią. Oprócz odzieży, dużą role w jeździe na motorze ogrywają gadżety. Jednym z najpopularniejszy gadżetów, są kamerki, dzięki którym można nagrać swoją jazdę.

Jaki kombinezon będzie najlepszy?

Wypadek mootocyklistyUbranie zabezpieczające motocyklistę przed uszkodzeniami mechanicznymi, zimnem o deszczem jest nieodzownym elementem wyposażenia motocyklisty. Przed wybraniem kombinezonu na początek trzeba zdecydować czy chcemy kombinezon jednoczęściowy czy dwuczęściowy. Kombinezon alpinestars jednoczęściowy jest wygodny, ładnie wygląda, jest bezpieczny, ale cena jest zdecydowanie wyższa, czasem jest problem z zakładaniem. Noszenie kombinezonów dwuczęściowych charakteryzuje się komfortem i łatwością zdejmowania Cena jest o wiele niższa, ale za to wygląd już nie jest taki efektywny jak w przypadku kombinezonów jednoczęściowych. Nie do każdego typu motoru nadaje się kombinezon.

Kombinezon alpinestars najlepszy jest do motocykli:

 • supermoto,
 • sportowych
 • nakedów,
 • niektórych modeli enduro.

Dla motocykli sportowych kombinezon dobrze gdyby był wyposażony w tak zwany garb, powoduje to lepszy opływ powietrza podczas jazdy, a przy wypadku chroni kręgosłup przed zbyt dużym odcięciu szyi do tyłu.

Najważniejszy jest kask.

Kask motocyklowyW Polsce podczas jazdy motocyklem istnieje obowiązek noszenia kasku. Przed zakupem kasku należ sprawdzić czy posiada on atesty odnoszące się do zagadnień bezpieczeństwa użytkowania. Istnieje klika typów kasku:

 • integralny,
 • szczękowy,
 • otwarty,
 • enduro.

Dla przykładu kask nolan n86 posiada szybę zapobiegająca parowaniu oraz wewnętrzna szybę przeciwsłoneczną. Do tego szybka odporna jest na zarysowania. Kaski dla motocyklistów posiadają system wentylacji, który składa się z czterech otworów:

 • szczękowy wlot,
 • dwa górne wyloty,
 • tylny wylot.

Kask jest projektowany w taki sposób by przetrwał cztery milisekundy po uderzeniu. Są to najważniejsze chwile dla mózgu podczas uderzenia. Inne funkcje kasku są tylko dodatkiem. Cena zależy od budowy skorupy, materiałów użytych do wykończenia kasku, czy od rodzaju mocowania, zapięcia.

Czy kamerka typu gopro Hero 4 jest dobra dla motocyklistów?

Kamera GoproAkcesoria dla motocyklistów robią coraz większą furorę. Jednym z takich jest kamerka. Najlepsze są kamerki sportowe typu Gopro Hero 4. Kamerki można mocować do kasku. Akcesoria do kamer sportowych oferują różne uchwyty do zamontowania kamerki dla motocyklistów. Dzięki Gopro Hero można nagrywać swoje wyczyny na motorze, swoją jazdę. Również, tak jak kamerki montowane w samochodach są pomocne przy wypadkach, wykroczeniach. Kamerka może nagrać nie stosowne zachowanie kierowców wobec motocyklisty.

Jakie buty motocyklowe kupić?

Jazda w trampkach, czy sandałach nie jest dobrym pomysłem. Takie buty ani nie zabezpieczają stopy, a do tego szybko się niszczą podczas jazdy na motorze. Dlatego warto kupić specjalne buty. Można wybierać spośród wielu typów obuwia specjalistycznego. Pierwszy podział na rodzaje butów, to podział, na długie i krótkie buty. Te krótkie sięgają nieco nad kostkę. Długie zabezpieczają całą goleń i łydkę. Jednak podział na buty dla motocyklistów jest bardziej sprecyzowany. Pierwszy z typów to buty miejskie, czyli buty krótkie przeznaczone dla osób poruszających się po mieście. Drugi typ to buty typu kowbojki również te buty są nad kostkę. Sportowe buty są przeznaczone przede wszystkim dla motocykli sportowych typu ścigacz. Buty crossowe zabezpieczają nogę, aż do kolana. Ostatnim typem butów, to buty turystyczne, które nadają się do dalekich wypraw. Materiał, z którego są wykonane buty to przede wszystkim skóra. Poza nią stosuje się włókna kompozytowe oraz Gore-Tex.


Źródła informacji:


 Podsumowanie:

Ubiór oraz wyposażenie motocyklistów jest bardzo ważne. Odpowiedni kombinezon, kask czy buty podczas wypadku mogą zabezpieczyć motocyklistę przed kalectwem, a nawet śmiercią. Ubiór również zabezpiecza podczas jazdy przed zimnem czy padającym deszczem lub śniegiem.

Leave a Comment