W jakim celu wykorzystywana jest grodzica?

Zabezpieczanie wykopów ziemnych za pomocą specjalnych szalunków stanowi niezwykle częsty element wielu prac budowlanych. Do tego typu zadań wykorzystywane są specjalne elementy, których budowa zapewnia łączenie w jedną całość, co zapewnia szczelność i pozwala na piętrzenie gruntu i wody. Jakie jeszcze funkcje spełniają te masywne elementy, wyprodukowane z niezwykle wytrzymałego metalu?

Jakie funkcje spełnia grodzica umieszczana w gruncie?

grodziceDzięki zastosowaniu tego typu elementu, możliwe jest wykonywanie głębokich wykopów, bez obawy o to, iż ziemia osunie się lub zacznie przesiąkać wodą. Grodzice zobaczymy przede wszystkim na wielkich placach budowy, gdzie stanowią one stały element konstrukcji wałów ziemnych. Szalunki te można również wykorzystywać tymczasowo po to, aby prowadzić roboty poniżej poziomu gruntu. Aby pogrążyć tego typu elementy stalowe, trzeba wykorzystać specjalne wibromłoty, dzięki którym grodzica zostaje łatwo zagłębiona w różnego rodzaju grunty. Wbijanie konstrukcji stalowych za pomocą specjalnych maszyn umożliwia uzyskanie stabilności i szczelności całego systemu elementów. Dzięki konstrukcji, umożliwiającej zazębianie grodzic (za pomocą tak zwanych zamków), system może być nie tylko odporny na przesiąkanie, ale także zalewanie gruntów. Zabezpieczanie przed przesiąkaniem gruntów stanowi nieodzowny element prac remontowych i konserwacyjnych w drogownictwie.

Szalunki tego typu służą nie tylko do zabezpieczania gruntów podczas wykonywania prac budowlanych. w wielu wypadkach mogą być z powodzeniem używane także jako podstawowy element zabezpieczający osuwiska i skarpy. Dzięki zagłębieniu i pogrążeniu szalunku na wale powodziowym czy kolejowym, możliwe jest jego wzmocnienie, i zapobieżenie jego erozji i osypywaniu.