Wykrywanie urządzeń namierzających

Nadajniki GPS używane są przede wszystkim do oznakowywania samochodów służbowych w celu szybszego określenia ich położenia i koordynacji. Są jednak również używane przez sprawców kradzieży samochodowych do oznaczania lokalizacji pojazdu który mógłby zostać ukradziony. Taki proceder nie jest wcale rzadkością, a wielu posiadaczy samochodów, zwłaszcza luksusowych, często trafia na nadajniki przypadkiem.

Detektory nadajników GPS w samochodzie

Wykrywanie gpsWykrycie nadajnika zazwyczaj ma miejsce podczas konserwacji pojazdu, zwłaszcza jeśli takie urządzenie zostało założone nieumiejętnie i jest widoczne gołym okiem przy ogólnych oględzinach samochodu. Specjaliści bezpieczeństwa zalecają jednak zgłoszenie takowego podejrzenia natychmiast, gdyż tylko wtedy nadajnik może być nie tylko usunięty, ale nawet wykorzystany do zlokalizowania punktu docelowego sygnału. Wykrywanie GPS przeprowadzane jest za pomocą detektora, rozpoznającego sygnał wysyłany do odbiornika, znajdującego się w komputerze, i może być wykonane w większości posterunków policji czy też przez personel agencji detektywistycznych. Samo wykrycie sygnału jest sprawą dość prostą, choć jego fizyczne usunięcie często wymaga wizyty w warsztacie samochodowym, gdyż urządzenia namierzające zakładane są w miejscach trudnodostępnych dla właściciela pojazdu, lub też montowane są tak, iż ich usunięcie wymaga użycia narzędzi elektrycznych.

Najczęściej zakładane są one w podwoziu, pod mechanizmami samochodu w taki sposób by urządzenie było niewidoczne gołym okiem, lub też w okolicy silnika. Wielu specjalistów stosuje również urządzenia zakłócające, które uniemożliwiają zlokalizowanie pojazdu i zazwyczaj wystarczają do jego zabezpieczenia do czasu fizycznego zlokalizowania i demontażu nadajnika.