Wyposażenie samochodów ciężarowych, czyli dywaniki samochodowe i nie tylko

Samochód ciężarowy jest pojazdem, którego przeznaczeniem jest transport ładunku. Poza tym także w samochodach ciężarowych można przewozić osoby. Samochody te dzieli się na trzy kategorie, zależnie od maksymalnej masy pojazdu. Są to pojazdy, o które należy dbać podobnie, jak o samochody osobowe.

Czy dywaniki samochodowe gumowe to dobry pomysł?

dywaniki samochodowe gumoweTakże i w samochodach ciężarowych muszą się znaleźć dywaniki samochodowe. Dywaniki, jakie można w sklepie nabyć do samochodu to:

 • welurowe
 • gumowe
 • mieszane
 • aluminiowe

Najbardziej popularne są dywaniki samochodowe gumowe. W sklepach znajdziemy ich bardzo duże ilości, gdyż te dywaniki są najbardziej uniwersalne. Mają swoją główną zaletę, czyli nie wchłaniają wody. Poza tym są tak zbudowane, że specjalne rowki umożliwiają jej gromadzenie. Dlatego jak najbardziej są one odpowiednie na zimę, oraz deszczową jesień. Jednak sprawdzą się także przez cały rok. Inaczej jest z welurowymi dywanikami do samochodu. Takie dywaniki są odpowiednie na wiosnę i na lato. Dlatego chcąc posiadać w swoim samochodzie takie dywaniki, należy się liczyć, że jesienią trzeba będzie je wymienić na gumowe. Jednak mają także swoją zaletę, ten rodzaj dywaników do samochodu znajdziemy w różnych odcieniach oraz kolorach, przez co taki dywanik możemy dopasować do wnętrza samochodu. Także ta rynku można spotkać dywaniki z połączenia tych dwóch materiałów. W sportowych samochodach często się korzysta z aluminiowych dywaników, które charakteryzują się wysoką trwałością oraz wytrzymałością. W samochodach ciężarowych przewozi się różne ładunki, także warto jest również zainwestować w maty do bagażnika, które ochronią wnętrze samochodu przed zabrudzeniami spowodowanymi przez ładunek.

Papier do tachografu jest ważny

papier z tachografuTachograf jest urządzeniem pomiarowym, które zarówno mierzy prędkość, jak i czas. Rejestruje on drogę przejechaną przez pojazd, jego prędkość oraz aktywność kierowcy, czyli jego okres pracy i przerwy. Niektóre tego typu urządzenia także rejestrują prędkość obrotową wałka silnika. Między innymi dzięki tachometrowi można kontrolować czas pracy kierowcy, czy stosuje się on do wymogów jakie narzuca dane państwo. Dlatego prowadząc samochód ciężarowy nie można zapominać o takim aspekcie jak papier do tachografu. Należy pamiętać, że każdy kierowca, który wyrusza w trasę, musi mieć ze sobą przynajmniej jedną rolkę papieru do tachimetru zapasową.

Jak zabezpieczyć ładunek, czyli pasy transportowe

pasy transportowePrzewożąc różne ładunki w samochodzie ciężarowym musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu towaru. W tym celu dobrym pomysłem mogą się okazać pasy transportowe. Pasy między sobą różnią się grubością, długością oraz wytrzymałością. Zależnie od tego, co się przewozi to technik mocowania jest wiele, jak na przykład:

 • osadzenie
 • ścisłe upakowanie pojazdu
 • mocowanie opasaniem
 • mocowanie przez owinięcie
 • mocowanie przez nałożenie czołowe
 • mocowanie ukośne

W samochodach ciężarowych także można znaleźć filtr powietrza. O ten element samochodu należy dbać i regularnie go serwisować. Zadaniem tego filtra jest nie dopuszczenia, aby do wnętrza samochodu, szczególnie do silnika dostały się takie elementy, jak pył brud oraz inne zanieczyszczenia, które znajdują się w powietrzu na zewnątrz samochodu. Dlatego jeśli nie serwisuje się tego elementu regularnie, to może dojść do jego zatkania. Przez co, skutkiem może być zatarcie się elementów ciernych silnika. Filtr powietrza działa podobnie jak separator mgły olejowej, który oczyszcza powietrza z mgły olejowej, która powstaje podczas różnych procesów produkcyjnych.


Więcej szczegółów na ten temat na:

 • Motoryzacyjny.pl – sklep online sprzedający dywaniki samochodowe gumowe
 • Autocentrum.pl – niezależny portal internetowy poświęcony motoryzacji
 • Master-tir.pl – strona internetowa przedsiębiorstwa oferującego pasy transportowe
 • Es-torr.pl – strona internetowa firmy sprzedającej komory solne i klimatyczne

Podsumowanie

Podczas pracy, jako kierowca samochodu ciężarowego należy pamiętać o wielu kwestiach, przede wszystkim o dbaniu o swój samochód nie tylko od strony estetycznej, ale także od strony jego sprawności i bez awaryjności.

Leave a Comment