Wytrzymałe złącze RJT

W branżach typu przemysł chemiczny, biotechnologiczny, spożywczy, kosmetyczny i farmaceutyczny do połączeń elementów maszyn stosuje się złącza higieniczne. W zależności od tego, w jakim miejscu mają zostać zastosowane muszą spełniać określone normy oraz odpowiadać różnym rodzajom higieniczności. Występuje szereg różnych typów złączy higienicznych. 

Typy złączy higienicznych

Złącza RJTZłącza używane w czułych przemysłach muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Najlepiej, żeby cechowały się bezproblemową techniką czyszczenia i sterylizacji bez konieczności ich demontażu. Konstrukcja złącza powinna być stosunkowo prosta, bez wszelkiego rodzaju szczelin, wolnych przestrzeni, kątowych załamań i chropowatych powierzchni. W nich mogą gromadzić się resztki produkcyjne i w ostateczności powodować wzrost mikroorganizmów zanieczyszczających wytwarzany materiał, czy substancję. Złącza muszą posiadać odpowiednie atesty, żeby mogły zostać wykorzystane w ciągu produkcyjnym. Jednym z typów złączy wykorzystywanych w takich warunkach są złącza RJT(skrót od Ring Joint Type). Wykonane są ze stali nierdzewnej. W swojej budowie posiadają gwint calowy Whitwortha. Zazwyczaj są uszczelniane grubym o-ring (z gumy NBR lub EPDM, czyli kauczuku syntetycznego). Złącze to nie nadaje się jednak do czyszczenia bez demontażu, ponieważ posiada w swojej budowie sporą szczeliną. Jego wyjęcie nie jest na szczęście bardzo skomplikowane.

Samo złącze RJT wykorzystywane jest szczególnie chętnie w brytyjskim przemyśle spożywczym oraz mleczarskim. Chropowatość powierzchni wewnętrznej złączy nie powinny przekraczać minimum Ra=0,8 µm (w restrykcyjnych warunkach 0,4 µm). Odpowiednie wymagania muszą spełniać także spawy stosowane w maszynach. Atesty są wymagane też dla stosowanych uszczelnień.