Zadaszenia na taras – szklane czy materiałowe

Nic tak nie uprzyjemnia letniego spędzania czasu na własnej posesji jak odrobina wytchnienia, zażyta na tarasie przy domu. Taki relaks, niezależnie od pory dnia, w której nam się przydarzy, ma bardzo dobry wpływ na samopoczucie. To jednak czy uda nam się osiągnąć tak pożądaną chwilę spokoju zależne jest nie tylko od umiejętności wygospodarowania kilkunastu minut odpoczynku. Nie mniej istotne, a może nawet i istotniejsze, są warunki pogodowe, z jakimi przyjdzie nam w tym czasie się zmagać. Co więc zrobić, aby kapryśna natura pogody nie uprzykrzała nam życia, zabierając możliwość swobodnego przebywania na tarasie?

Bez zadaszenia ani rusz

Bez wątpienia rozwiązaniem, które w znacznym stopni zniweluje negatywne oddziaływanie np. deszczu na możliwość przebywania na tarasie jest zastosowanie zadaszenia, które będzie stanowiło osłonę tarasu i przebywających na nim domowników. Co najważniejsze zadaszenie takie z powodzeniem powinno chronić przed dwoma przeciwstawnymi zjawiskami atmosferycznymi – deszczem i wszelkiego rodzaju opadami.

Jeśli więc do tej pory nasz taras znajdował się pod gołym niebem decyzja wydaje się być prosta i szybka do podjęcia – robimy zadaszenie. Ale nie tak szybko – najpierw musimy rozstrzygnąć z czego chcielibyśmy mieć wykonane takie zadaszenie.

roof-plate-264739_640Szybkie przyjrzenie się najczęściej stosowanym rozwiązaniom przynosi odrobinę pomocy w tym trudnym wyborze, ograniczając go do kilku rozwiązań

  • markizy tarasowej,
  • szklanego daszku,
  • daszku metalowego,
  • daszku drewnianego.

Co więc będzie lepsze? Odpowiedź na to pytanie wymaga chwili zastanowienia się.

 

Markiza tarasowa, czyli dach na zawołanie

Jeśli jesteśmy zwolennikami rozwiązań, które w łatwy sposób można przekształcać idealnym wyborem będzie zastosowanie markizy tarasowej. Ten typ zadaszenia na dźwięk swojej nazwy przywodzi na myśl markizy stosowane przez sklepikarzy bądź restauratorów przed ich lokalami. To bardzo dobry trop, albowiem sens markizy tarasowej jest dokładnie taki sam jak tej sklepowej.

Markizy, które stosuje się na tarasach w stanie złożonym mają postać długiej kasety wypełnionej równolegle ułożonymi wspornikami, pomiędzy którymi prześwituje kolorowy materiał. Kasetę taką przytwierdza się do ściany sąsiadującej z tarasem, w taki sposób aby była równolegle ułożona do jego powierzchni. Gdy mocowanie markizy mamy już za sobą, możemy zabrać się za jej rozwinięcie. Do tego celu w odpowiedni element wystający z kasety musimy wsunąć długi trzonek z korbą umieszczoną na jego końcu. Następnie zmuszeni będziemy do wykonania serii obrotów ową korbą, wraz z którymi zadaszenie stopniowo będzie się rozkładało, aż do pełnego wysunięcia. Cały proces rozkładania trwa kilka chwil, po których możemy cieszyć się cieniem, jaki daje markizy, a także osłoną przed deszczem, który może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie.

Możliwość składania i rozkładania oraz szybkość obu procesów będzie więc niewątpliwą zaletą markizy. Minusem tego rozwiązania będzie natomiast niezbyt duża stabilność rozwiniętego daszku, a co za tym idzie duża podatność na podmuchy wiatru, gwałtownie poruszające całą konstrukcją.

 

glass-roof-208489_640Szklane znaczy solidne

Przyjrzyjmy się więc daszkowi szklanemu. To co od razu rzuci się w oczy w tym przypadku, szczególnie jeśli zestawimy szklany daszek z markizą, to definitywność takiego rozwiązania. Oznacza to ni mniej ni więcej, że daszek szklany raz wykonany, będzie cieszył nas już zawsze, póki nie zostanie rozebrany lub zniszczony wskutek nieprzewidzianych okoliczności. Wydaje się, że jest to jego główna wada.

Pozostańmy jednak po stronie minusów, i spójrzmy od razu na kolejny – daszek szklany, wskutek swojej przezroczystości, niestety nie będzie chronił przed słońcem, a może wręcz nawet wzmagać jego negatywne oddziaływanie. Choć z drugiej strony można to także uznać za jego zaletę – szkło nie będzie przecież powodowało zacieniania tarasu. W tym wypadku więc uznanie przepuszczalności światła za wadę lub zaletę będzie zależało od indywidualnych upodobań posiadacza tarasu.

Daszki szklane mają również inne, o wiele bardziej obiektywne zalety. Pierwszą z nich jest przede wszystkim stabilność – nie musimy się obawiać, że nagły podmuch wiatru może nas pozbawić tarasowego zadaszenia, co nie jest takie oczywiste w przypadku markizy. Ponadto szklany daszek będzie stanowił również ochronę przed opadami, bez względu na ich intensywność. Możemy więc z całą odpowiedzialnością siąść na takim tarasie nawet w czasie burzy, bez obaw o to, że zostaniemy zalani potokiem deszczu. Przede wszystkim zaś szklany daszek będzie o wiele bardziej reprezentacyjny i elegancki niż najpiękniejsza nawet markiza.

 


 

house-309156_640Więcej informacji:

 


 

hand-427518_640Co więc wybrać?

Wybór w tym wypadku, podobnie jak w wielu innych tego rodzaju dylematach, zależy przede wszystkim od własnych potrzeb i przyzwyczajeń. Nie bez znaczenie będzie także zasobność portfela. Jeśli więc nie mamy zbyt wiele pieniędzy do wydania, a daszek potrzebny nam jest szybko zdecydujmy się markizę. Jeśli jednak pieniądze nie są naszym problemem, a chcielibyśmy aby nasz taras stał się wizytówką domu wybór daszku szklanego będzie jak najbardziej na miejscu. Pamiętajmy jednakże o jednym – jeśli zdarzy się tak, że pod szklanym daszkiem znajdzie się ściana, w której jest okno zamocujmy w nim rolety zewnętrzne, które pozwolą w prosty sposób zabezpieczyć wnętrze przed wpadaniem zbyt dużej ilości światła i niepotrzebnym nagrzewaniem.

 

 

Leave a Comment