Zawód fotograf – o czym należy wiedzieć?

Zawody kreatywne do łatwych nigdy nie należały. Zagwarantowanie sobie pozycji, jak i wysokich dochodów w tej branży nie jest prostym zadaniem. Jak do tego założenia ma się sytuacja fotografów na polskim rynku, ile rzeczywiście zarabiają i czy podjęcie takiej działalności się opłaca?

Zawód fotograf

fotografia ślubna warszawaFotograf jest osobą, która zawodowo i odpłatnie zajmuje się wykonywaniem zdjęć, ich obrabianiem i wywoływaniem. Wśród usług świadczonych przez fotograf można wymienić wykonywanie takich zdjęć jak:

  • zdjęcia do dokumentów
  • zdjęcia okolicznościowe
  • zdjęcia plenerowe
  • zdjęcia portretowe
  • zdjęcia sportowe
  • zdjęcia reklamowe
  • zdjęcia reportażowe

Większość specjalistów pracujących w tej branży decyduje się na obranie wąskiej specjalizacji, jak na przykład zdjęcia ślubne czy fotografia artystyczna. Obecnie jednymi z lepiej zarabiających fotografów są Ci, którzy trudnią się fotografią ślubną. W czasach, gdzie niemal każdy ma aparat cyfrowy, korzystanie z usług fotografa stało mniej atrakcyjne, jednak przy tak ważnej chwili w życiu jaką jest ślub chcemy, by zdjęcia z niego były wyjątkowe i profesjonalnie wykonane, dlatego przy takiej uroczystości chętnie kierujemy się do fachowca, który zagwarantuje nam niezwykłe pamiątki. Stawki fotografów ślubnych bywają naprawdę wysokie, konkretna suma zależna jest od tego na jaki rodzaj zdjęć się zdecydujemy, na jaką ilość, a także od dodatkowych usług. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest zamawianie reportażu ślubnego, którego ceny zaczynają się od tysiąca złotych i to raczej w dość okrojonym wariancie. Rozbudowana usługa połączona z sesją narzeczeńską lub studyjną może kosztować nawet kilka tysięcy. Fotograf mający dużą ilość zleceń może zanotować bardzo duże zyski, warto jednak pamiętać, że okres ślubów trwa zwykle od maja do września i później w branży fotografii ślubnej jest zwykle zastój. Równie dobrze zarabiają fotografowie trudniący się wykonywaniem zdjęć reklamowych, jednak z badań statystycznych wynika, że ich sytuacja na rynku oraz zarobki ściśle związane są z umiejscowieniem salonu fotograficznego. Najwyższe dochody notują specjaliści z Warszawy, natomiast kłopotliwa jest sytuacja łódzkich wykonawców. Sami zainteresowani twierdzą, że wynika to z faktu, że mają oni tam silną konkurencję ze strony studentów uczęszczających tam do filmówki, którzy podejmują się zleceń za bardzo niską cenę, nie do przyjęcia dla zawodowego fotografa. Zawód ten jest całkiem opłacalny jak na polskie standardy, jednak dobrze trzeba wybrać specjalizację i mieć świadomość tego, że na tym rynku jest duża konkurencja.

Profesjonalny sprzęt – bezpieczny sprzęt

torby fotograficzneProfesjonalny sprzęt fotograficzny to duża inwestycja. W fotografii, jak w każdej innej branży, o swoje narzędzia pracy należy dbać. Dlatego inwestować warto nie tylko w sprzęt fotograficzny wysokiej jakości, ale także w odpowiednie środki, które pozwolą na jego zabezpieczenie. Oczywistym jest, że tego typu sprzęt bezwzględnie musi zostać ubezpieczony. W Polsce jak na razie nie ma zbyt wielu ofert pozwalających na kompleksowe ubezpieczenie takiego sprzętu, jednak jeśli się odpowiednio poszuka, coś powinno się znaleźć. Drugim z koniecznych elementów są odpowiednie torby foto lub plecaki, które pozwalają nie tylko na wygodne przenoszenie sprzętu, ale chronią go także przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami atmosferycznymi. Zwłaszcza w trudnych warunkach, przykładowo podczas wspinaczki, tego typu zabezpieczenia są konieczne. Profesjonalne aparaty fotograficzne są bardzo podatne na wstrząsy i obicie i wynikające z nich uszkodzenia, dlatego wybierając torbę fotograficzną należy zwrócić uwagę na to, by w jak najlepszym stopniu zabezpieczała ona aparat przed działaniem czynników mechanicznych. Dodatkowo warto pamiętać o doraźnych sposobach zabezpieczenia, albo raczej o wskazówkach związanych z jego bezpiecznym użytkowaniem. Mowa tu o działaniu takich czynników jak wilgoć czy kurz i sposobach wykorzystywania aparatu w takich warunkach i odpowiedniej konserwacji go.


 

Więcej porad w zakresie profesjonalnej fotografii:


Podsumowując:

zdjęcia ślubne wrocławZawód fotografa to obecnie jeden z cieszących się większą popularnością zawodów kreatywnych. Choć zarobki dobrego fotografa są bardzo kuszące, należy pamiętać, że konkurencja na rynku w tej branży jest spora oraz że nie każda specjalizacja w obrębie fotografii daje równie dobre wynagrodzenie.

Leave a Comment