Czy korzystanie z busów podczas podróży zagranicznych to dobry wybór?

Obecnie możliwości wyjazdów zagranicznych są naprawdę duże. Dzięki otwartości granic można wybrać się do wielu krajów i nie trzeba martwić się o wizę i inne dodatkowe dokumenty. Stwarza to szanse na poznanie różnych, pięknych zakątków naszego globu. Warto jednak przed planowaną podróżą dobrze przemyśleć kwestię środka lokomocji, z jakiego planujesz skorzystać, aby dotrzeć do celu.

Możliwości transportu międzynarodowego

Bus osobowyZależnie od lokalizacji kraju, do którego chcesz się wybrać, względem obecnego miejsca twojego pobytu, powinieneś dobrać najbardziej dogodny dla siebie transport. Możliwości z pewnością będą różne i nie każdemu odpowiadać będą te same. Zależy to na przykład od tego czy wyżej cenisz sobie wygodę czy niskie koszta podróży. Przykładowe możliwości transportowe:

  • samolot
  • własny samochód
  • kamper
  • pociąg
  • prom
  • autostop

Pewnie jest tych alternatyw jeszcze więcej, ale i tak wybór zależy od oddalenia punktu A od punktu B i ewentualnych przeszkód, jakie znajdują się na drodze. W związku z tym nie zawsze każdy transport będzie możliwy.

Busy do Anglii opcją nie dla każdego

Bus przewożący pasażerówDobrym przykładem na ukazanie czynników, jakie mogą wpływać na wybór środka lokomocji może być Anglia. Można lecieć samolotem albo pojazdem, przeprawiając się na końcu wraz z nim promem z Francji do Wielkiej Brytanii. Można także wybrać Eurotunel i pojechać z Francji pociągiem z samochodem w jednym z wagonów. Jak widać, przewóz osób Polska Anglia to kilka różnych opcji. Zależnie od tego, co jest dla kogo najważniejsze taką wybierze opcje. Jeżeli ceni sobie wysoko własny komfort na pewno wybór będzie prosty, ponieważ najszybciej i najprzyjemniej można dostać się do Anglii drogą powietrzną. Ceny samolotów w tej chwili nie są też przeważnie bardzo wysokie, można nawet trafić na ciekawe okazje. Busy są jednak dobrym wyborem dla osób, które boją się latać, a chcą spędzić podróż jako pasażer. Dodatkowo jest to często opcja dla tych ludzi, którzy szukają transportu na ostatnią chwilę. Jeżeli przeprowadzasz się do innego kraju albo po prostu chcesz zabrać ze sobą sporą ilość bagażu, bus także się sprawdzi. Tego rodzaju pojazdy ponadto transportują często ludzi do pracy, ponieważ wynajmowane są przez firmę zatrudniającą ich w innym państwie. W takim wypadku, niestety, nie od nich zależy wybór.

Większy popyt na przewozy i busy do Niemiec

Bus do przewozu osóbWydaje się logiczne, że większym zainteresowaniem wśród Polaków cieszą się zorganizowane wyjazdy busami do sąsiedniego kraju. Tutaj już komfort jest większy ze względu na to, że podróż nie trwa tak długo, a więc też nie jest równie męcząca. Ponadto, żeby wjechać do Niemiec nie trzeba się przeprawiać przez żadne wodne przeszkody, czyli można jechać nieprzerwanie przez kilka godzin i już można cieszyć się pobytem w miejscu docelowym. W dodatku częściej organizowani są pracownicy tymczasowi dla niemieckiego rynku, toteż Polacy przemieszczają się za granicę tym środkiem lokomocji. Myślę, że w tym wypadku jest to dobry wybór, ponieważ wydaje się ekonomiczny, a i nie można narzekać na jego przesadną uciążliwość. W powyższym porównaniu należy zwrócić uwagę na element odległości. Powinien on mieć wpływ na decyzję, czym jedziesz/ płyniesz/ lecisz do kraju przeznaczenia. O ile podróż do blisko położonego miejsca busem wydaje mi się znośna i możliwa bez większych niedogodności, o tyle staje się uciążliwa przy dłuższych trasach. Nie ma bowiem szans na swobodny wypoczynek. Dodatkowo inni ludzie nieraz zaczynają irytować, kiedy podróż się dłuży. Przez kilka godzin można jednak swobodnie jechać busem czy autokarem bez przesadnego wyczerpania. Oczywiście, każdy ma swoje upodobania, jednak doradzam zawsze przemyśleć wszystkie czynniki, nie tylko ten ekonomiczny, który zresztą w przypadku busów wcale nie musi wychodzić na korzystnie.


Informacje związane z tematem dostępne są również na:

  • Transer – strona internetowa firmy oferującej busy do Niemiec
  • Krokobus – witryna internetowa przedsiębiorstwa organizującego busy do Anglii
  • Etransport.pl – portal internetowy zawierający informacje ze świata transportu

Podsumowanie artykułu

Ile ludzi, tyle opinii na temat tego czym najlepiej się przemieszczać. Najważniejsze, aby wybrany sposób podróżowania odpowiadał tobie. Może to być bus, może być własny pojazd, samolot, a nawet autostop, jeżeli taka jest twoja wola.

Leave a Comment