O czym pamiętać wybierając jacht na Mazury?

Co roku, w wakacje zastanawiamy się gdzie spędzić urlop. Zazwyczaj wybieramy górskie szlaki, bądź plaże nad morzem. Inni na miejsce wakacji wybierają ciepłe kraje i egzotyczne kraje, jednak nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić gdyż ceny wycieczek biur podróży oraz przelotów samolotem nie są niskie. Co jeśliby odejść od tradycji i spędzić czas w nieco inny sposób, na przykład żeglując?

Czarter jachtów, co jest wymagane?

przystań jachtów na czarter i wynajemNajpopularniejszym miejscem na żeglugę są Mazury, ze względu na swoją dużą powierzchnię wód w związku z czym region ten został nazwany Krainą Wielkich Jezior. Jachty na Mazurach, wynająć może każdy, lecz nie każdy może go prowadzić. Samodzielne sterowanie jachtem umożliwiają trzy stopnie, różniące się uprawnieniami co do rodzaju wód oraz żagli, które można prowadzić:

  • sternik jachtowy
  • jachtowy sternik morski
  • kapitan jachtowy

Najniższy stopniem jest sternik jachtowym, aby móc nim zostać trzeba mieć ukończone 14 lat, a także zdać końcowy egzamin. Po jego pomyślnym zakończeniu mamy możliwość na prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych, a także na wodach morskich wewnętrznych. Żaglówki mogą być wyposażone w pomocniczy napęd mechaniczny, a długość kadłuba wynosić może do 12 m. Następnym stopniem jest jachtowy sternik morski. Ma on uprawnienia do prowadzenia po wszystkich typach wód śródlądowych i morskich, a dodatkowo długość kadłuba żaglówki może mieć do 18 m, poza tym może prowadzić również jachty motorowe. Tutaj natomiast wymagane jest ukończenie 18 roku życia, a także odbycie minimum dwóch rejsów po wodach morskich zajmujących łącznie 200 godzin żeglugi. Trzecim, najwyższym stopniem jest kapitan jachtowy, który może poruszać się po wszystkich wodach, żaglami i jachtami motorowymi bez żadnych wytycznych. Aby zdobyć najwyższy stopień, wymagane jest posiadanie patentu jachtowego sternika morskiego, odbycia co najmniej sześciu rejsów morskich w czasie łącznym minimum 1200 godzin oraz 500 godzin rejsów różnymi jachtami na różnych typach wód. Poza tym, niezbędne jest także posiadanie uprawnień do obsługi radiostacji VHF. Wszystkie patenty wydawane są przez Polski Związek Żeglarski.

Jachty do wynajęcia bez patentu

rejs wypożyczonym jachtemOczywiście, jest możliwość także dla tych, którzy nie chcą robić kursu żeglarza. Istnieją dwa wyjścia pierwszym z nich, jest wynajęcie jachtu żaglowego, którego długość kadłuba nie przekracza 7,5 metra. Jest to jednak mało wygodna wielkość, a wręcz niemożliwa gdy planujemy rejs z rodziną. Na szczęście, mamy także drugie wyjście. Możemy wynająć osobę, która będzie prowadziła jachtem, jest to tak zwany skiper. Osoba ta, nie tylko prowadzi jacht, ale także dba o bezpieczeństwo załogi podczas rejsu jak również pełni rolę przewodnika i nauczyciela. Plusem jest tutaj fakt, że zna od dobrze tereny żeglugi, więc dzięki niemu możemy zobaczyć najpiękniejsze zakątki i najciekawszą trasę rejsu. Poza tym, na pewno możemy liczyć na jego radę odnośnie miejsc, gdzie możemy dobrze zjeść oraz gdzie zatrzymać się na nocleg. Jest to dużo dogodniejsze rozwiązanie niż wynajem małego jachtu, dodatkowo osoby podróżujące z dziećmi, będą mogły skupić całą uwagę tylko na nich, dzięki czemu będą to nie zapomniane wakacje dla całej rodziny.

Jachty luksusowe do wynajęcia

jachty na MazurachWszystkim tym, którzy marzą o wypoczynku na najwyższym poziomie polecam jachty luksusowe. Nic nie relaksuje bardziej jak rejs po morzu, podczas którego masz możliwość kąpieli w morzu, obcowania za naturą, a także aspekt zdrowotny powiązany z wdychaniem pozytywnego dla naszego organizmu jodu. Posiadają one nie raz nawet sprzęt urozmaicający czas na wodzie jak skutery wodne, narty, motorówki. Jest to przede wszystkim poziom all inclusive. Niektóre jachty, wyposażone są nawet w jacuzzi. Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy chcą spokojnie i trochę anonimowo wypocząć podczas urlopu, a także dla tych którzy nie przepadają za długimi pieszymi wycieczkami. Takie jachty, prowadzone są przez wykwalifikowaną załogę składającą się od jednej do pięciu osób, zależy to od wielkości jachtu. Dzięki temu my nie musimy się o nic martwić, tylko zająć kąpielą, opalaniem i wypoczynkiem. Najlepsze jest jednak to, że takie usługi oferowane są nie tylko na polskim morzy, ale także karaibskim czy śródziemnomorskim. W ten sposób rejs możesz połączyć z zwierzaniem, opływając np. Greckie wyspy. Na pewno takie wakacje będą nie zapomniane na długo i w każdym stopniu wyjątkowe.


Więcej na ten temat na:

  • Bofort.pl – strona internetowa oferująca jachty do wynajęcia na Mazurach
  • Moj-rejs.pl – witryna internetowa firmy z Mazur zapewniającej czarter jachtów
  • Polskaniezwykla.pl – serwis internetowy poświęcony polskiej turystyce

Podsumowanie

Warto czasem odejść od tradycji i wybrać mniej powszechne spędzanie wolnego czasu z rodziną. Rejs jachtem, na pewno przysporzy nam więcej przygód niż kolejny rok nad morzem czy na szlaku w górach.

Leave a Comment