Wyjazd na narty jako element wspierający leczenie depresji

Depresja jest to zaburzenie, które objawia się przede wszystkim obniżeniem nastroju, przygnębieniem oraz niską samooceną. Szacuje się, że około 17% populacji w swojego życia przeżywa zaburzenie depresyjne. Rozpoczęcie leczenia powinno rozpocząć się jak najszybciej. Choroba ta często powoduje pojawienie się myśli samobójczych. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie leczenie.

Zaburzenia depresyjne i leczenie depresji

Osoba chora na depresjęDepresja powodowana jest przez zaburzenie funkcjonowania przekaźników synaptycznych takich jak serotonina czy noradrenalina. Możliwość wystąpienia tej choroby zwiększa się gdy w rodzinie występowały już tego typu zaburzenia. Na pojawienie się tej choroby mają także wpływ czynniki środowiskowe. Choroba może pojawić się niemal w każdym wieku. Może mieć pojawiać się także sezonowo w okresach przesileń pogody. Objawów depresji jest wiele. Głównym elementem jest brak energii do działania. Poczucie, że otaczające zadania przerastają możliwości. Każde działanie stanowi duży wysiłek i trzeba się do niego zmusić. Charakterystyczny jest również brak koncentracji, obniżona pamięć. Osoba chora ma także niskie poczucie własnej wartości i wykazuje pesymistyczną wizję przyszłości. Bardzo często chorobie tej towarzyszą zaburzenia snu, co jeszcze bardziej pogłębia pozostałe objawy. Terminologia medyczna różnicuje epizody depresji jako:

 • łagodne,
 • umiarkowane,
 • ciężkie bez objawów psychotycznych,
 • ciężkie z objawami psychotycznymi

Depresja jest chorobą bardzo poważną i jej leczenie trzeba rozpocząć jak najwcześniej. Jednak jak wskazują statystyki duża część chorych nie zwraca się po pomoc.

Leczenie depresji u psychologa

konsultacje psychologiczne w zakresie leczenia depresjiDepresja jest uleczalna, jednak jej nawroty mogą się pojawiać. Leczenie depresji polega na zniwelowaniu jej objawów. Ten efekt uzyskuje się poprzez leki i psychoterapię. Objawy powinny ustąpić po około 6 tygodniach od zastosowania leków. Uporanie się z objawami nie świadczy jednak, że chory uporał się z depresją. Ważne jest ciągła kontrola u lekarza. Do najpowszechniejszych metod leczenia depresji zaliczyć można:

 • leczenie farmakologiczne,
 • psychoterapia,
 • elektrowstrząsy,
 • fototerapia

Podstawowym elementem leczenia jest wizyta u lekarza psychiatry. Lekarz ten diagnozuje chorobę, dobiera odpowiedni sposób leczenia oraz kieruje pacjenta na konsultacje psychologiczne. Wizyta u takiego lekarza nie wymaga skierowania i może odbyć się zarówno w gabinecie prywatnym jak i z funduszu NFZ. Ważne jest, aby leczenie farmakologiczne wspierać psychoterapią. Psycholog jest to osoba, która za pomocą różnych technik pomaga zwalczyć problemy natury psychologicznej. Gabinety takich osób znajdują się prawie w każdym mieście, również w Krakowie czy Łodzi. Celem takiej terapii jest zmiana zachowań i postaw pacjenta oraz szeroko rozumiany rozwój kompetencji emocjonalnych. Przy leczeniu tej choroby, ważne jest ciągłe doskonalenie się pacjenta. Należy dbać o to by nawroty się nie zdarzały. Dlatego wskazana jest duża aktywność fizyczna i spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Wyjazd na narty dla kondycji psychicznej

Trasy na narty biegoweDobrym pomysłem dla osób obawiających się nawrotu choroby są sezonowe wyjazdy. Zimą szczególnie polecane są wyjazdy w góry, gdzie powietrze jest czyste, a biała pokrywa śnieżna odbija więcej światła. Mroźny klimat sprzyja bezchmurnemu niebu, co w głębi kraju w zimę występuje rzadko. Równie pomocne w tym wypadku jest jazda na nartach. Aktywność fizyczna sprawia, że organizm wydziela więcej endorfin. Szkółka narciarska na świeżym powietrzu w górach, poprawi nastrój nie jednej osobie. Wyjazd taki do Czarnej góry czy Szklarskiej Poręby, może pomóc zapomnieć o codziennych troskach. Dlatego sezonowe wyjazdy mogą pomóc w poprawie nastroju osób chorych.


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

 • Psychologia-spoleczna.pl – portal internetowy poświęcony psychologii społecznej
 • Vip-Ski – witryna internetowa szkółki narciarskiej z Zieleńca
 • Ad Intra – strona internetowa psychologa z Krakowa oferującego konsultacje psychologiczne w zakresie leczenia depresji

Podsumowanie

Depresja to choroba znana od starożytności. Jest to choroba, której nie należy lekceważyć. Chorego należy jak najbardziej wspierać. W tym celu dostępny jest szeroki wachlarz specjalistów. Ważne jest również wsparcie najbliższych osób oraz prowadzenie różnych terapii. Depresja jest wyleczalna, jednak wymaga włożenia w to sporo pracy.

Leave a Comment