Wynajem adresu korespondencyjnego dla firmy rachunkowej

W Polsce powstają i rozwijają się coraz nowsze wirtualne biura, które oferują nieraz bardzo szeroki wachlarz usług. Wiele firm już skorzystało z ich możliwości, jednak nie zawsze będą się one sprawdzać. Czy warto korzystać z tego rodzaju biur? Jakie są ich wady i zalety? O tym w dalszej części artykułu.

Wynajem adresu korespondencyjnego

korzystanie z wirtualnego biuraPierwszą z możliwości, jakie dają wirtualne biura jest po prostu wynajem adresu. Jeśli nie chcesz, aby twoja firma mieściła się pod adresem domowym, bo na przykład sądzisz, że źle się on prezentuje, to możesz skorzystać z możliwości rejestracji firmy pod innym adresem. Dzięki temu twoja firma może mieć wirtualny adres na przykład w Warszawie, w centrum miasta zamiast gdzieś na osiedlu mieszkaniowym. Może to oddziaływać pozytywnie na potencjalnych klientów. Poza tym często zyskujesz profesjonalną przestrzeń, w której mogą odbywać się sporadyczne spotkania biznesowe. W działalnościach, w których często trzeba nawiązywać relacje osobiście, tego typu biuro może się nie sprawdzić. Jeśli jednak spotkania następują tylko raz na jakiś czas, to spokojnie można prowadzić firmę bez typowego wynajmu lokalu na stałe.

Czy warto posiadać wirtualny adres dla firmy?

dokumentacja w biurze rachunkowymDużym plusem jest też obsługa korespondencji, jaką oferują biura. Dzięki temu cała poczta przychodzi na ten wirtualny adres, a następnie jest się powiadamianym o jej nadejściu albo jest ona przesyłana na podany adres domowy. Zalety i wady wirtualnego biura:

 • taki wynajem jest na pewno tańszy niż w przypadku stałego korzystania z miejsca w sposób tradycyjny
 • nie trzeba zatrudniać personelu, wystarczy obsługa biura, która jest w cenie usługi
 • dostępne są różne pakiety usług, więc można dopasować najbardziej odpowiedni dla siebie
  doskonały adres buduje prestiż
 • można nawiązać kontakty biznesowe z innymi firmami, mającymi w budynku swoje biura
 • miejsce spotkań z klientami czy kontrahentami, dostęp do sal konferencyjnych i mniejszych pomieszczeń
 • jeśli potrzebujesz stałego kontaktu z ludźmi w swojej działalności, takie biuro może się nie sprawdzić
 • podobnie może nie zadziałać w przypadku częstej i szybkiej korespondencji
 • biuro jest czynne w określonych godzinach i trzeba to wziąć pod uwagę
 • problem w razie zaginięcia korespondencji

Zalet wirtualnego biura jest więcej niż wad, ale sporo zależy od rodzaju działalności. Należy pamiętać, że każde biuro wirtualne oferuje usługi w konkretnym, ograniczonym zakresie. Trzeba dokładnie zapoznać się z rodzajami abonamentów i zwrócić uwagę na podpisywaną umowę. Może się bowiem okazać, że firma odbiera tylko określoną ilość telefonów w naszym imieniu albo przesyła korespondencję raz na tydzień, co nie w każdym przypadku może się sprawdzić. Korzyści jednak są duże, zwłaszcza te ekonomiczne. Oczywiście, najtaniej prowadzić biuro we własnym mieszkaniu, jednak jesli chcesz mieć profesjonalnie wyglądający adres, to dużo taniej jest skorzystać z wirtualnego biura niż z takiego tradycyjnego. W tym drugim bowiem płacisz nie tylko czynsz, ale ponosisz wiele innych kosztów, na przykład wyposażenia, mediów, a także koszty zatrudnienia pracowników do administrowania biurem. W wirtualnej przestrzeni nie musisz się o to martwić, ponieważ obsługę korespondencji masz w pakiecie.

Firma rachunkowa a wirtualne biuro

rozliczenie księgowościCzy wirtualne biuro sprawdzi się dla firmy rachunkowej? Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ wiele usług księgowych wykonywanych jest zdalnie. Firma może funkcjonować bez rzeczywistego biura i prowadzić korespondencję elektroniczną oraz listową i telefoniczną. Dzięki takiej oszczędności na wynajmie stałego biura można reklamować się jako tania księgowość. Usługi mogą być dużo bardziej korzystne, jeżeli wykonywane będą przez księgową w domu. W razie konieczności spotkania z klientem firma rachunkowa może w ramach wykupionego pakietu korzystać z pomieszczeń biurowych w wirtualnym biurze (trzeba zorientować się przed podpisaniem umowy, ile jest godzin w abonamencie). Firma taka nie musi być jednoosobowa, ale pracownicy mogą pracować zdalnie. Aby pełna księgowość była dobrze rozliczona nie ma potrzeby, aby wszyscy spotykali się na miejscu, zresztą w razie czego mogą spotykać się na przykład raz w miesiącu w wirtualnym biurze. Księgowa to przecież zawód, który polega w dużej mierze indywidualnej pomocy klientom w rozliczeniach i na ewentualnym doradztwie.


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

 • Ksiegowoscbliskatobie.pl – witryna internetowa prowadzona przez biuro rachunkowe w Warszawie
 • Egospodarka.pl – portal internetowy poświęcony biznesowi i gospodarce
 • Twojasiedziba.pl – strona internetowa firmy z Warszawy oferującej wynajem wirtualnego adresu i biura

Podsumowanie

Wynajem wirtualnego biura dla firmy rachunkowej to dobry pomysł. Jeżeli osobiste kontakty z klientami nie są częste, to jak najbardziej można prowadzić taką działalność z jego pomocą.

Leave a Comment